ZIELONA SZKOŁA - ŚW. KATARZYNA
O tym, jak uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gumowie
zdobywali Góry Świętokrzyskie.

W dniach 03 - 07.06.2002r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gumowie wyjechali na tzw. "Zieloną Szkołę" w Góry Świętokrzyskie do miejscowości o wdzięcznej nazwie Św. Katarzyna. Zamieszkali tam w zajeździe "Baba Jaga".
Swoją wyprawę rozpoczęli od zwiedzenia miejscowości. Niestety spacer przerwała gwałtowna burza.
Drugiego dnia młodzież wraz z opiekunami zwiedziła zespół klasztorny na Łysej Górze. To na tej górze - jak mówi legenda - św. Emerykowi objawił się anioł i polecił zostawić tu relikwie drzewa Krzyża Świętego, dla których Bolesław Chrobry wzniósł kościół i sprowadził benedyktynów. Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich zmumifikowane zwłoki Oleśnickich, zakonników oraz księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, które znajdują się w krypcie kaplicy Oleśnickich.
Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od obejrzenia słynnego dębu "Bartek", którego wiek szacuje sie na ok. 1200 lat. Następnie udali się do Chęcin, aby przyjrzeć się ruinom zamku, który powstał w końcu XIIIw. i był czołową warownią królewską. Władysław Łokietek przechowywał w nim skarb koronny, później przetrzymywano tu jeńców krzyżackich. Dzień ten zakończył się wspinaczką na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę, której wysokość wynosi 612 m. n.p.m.
Centrum Łączności Satelitarnej Czwarty dzień to zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Całość terenu skansenu została podzielona na sześć sektorów prezentujących budownictwo terenów wyżynnych, budownictwo świętokrzyskie, nadwiślańskie, terenów lessowych, dworskie i małomiasteczkowe. Trasa zwiedzania liczy 4 km. W drodze powrotnej obejrzeli (niestety tylko z zewnątrz) dworek H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Wieczorem zaś - miłośnicy kina wybrali się do kina na film "Atak klonów". Po seansie - coś dla ciała - kolacja w pobliskim McDonaldzie.
Ostatniego dnia wycieczkowicze zwiedzili Muzeum Żeromskiego oraz Muzeum Zabawek w Kielcach. Po obiedzie zaś, nieliczni, wybrali się do Psar, aby obejrzeć Centrum Łączności Satelitarnej, które pracuje w czterech systemach globalnej łączności satelitarnej. Najstarszy "talerz" to "Intersputnik" (działa od 1974 roku). Późnym wieczorem wszyscy zadowoleni z pobytu w górach i baaardzo zmęczeni wyruszyli w drogę powrotną do swoich domków.


::NA ZIELONEJ SZKOLE W::

Publiczne Gimnazjum w Gumowie