"Jedna kropla krwi - takie prawie nic"

HONOROWE KRWIODAWSTWO

Test - sprawdź się!

Naszą „przygodę” z krwiodawstwem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia wśród uczniów krótkiej ankiety. Chcieliśmy dowiedzieć się, ilu naszych uczniów, a właściwie ilu ich bliskich dorosłych miało „kontakt” z krwiodawstwem. 125 gimnazjalistów zapytało swoich rodziców, babć, dziadków, starsze rodzeństwo, czy w przeszłości oddawali krew. Wyniki ankiety nas nie zaskoczyły - 36. krewnych "podzieliło się z innymi kropelkami życia" :)
Kolejnym krokiem naszej pracy było przygotowanie referatu pt.: „ABC krwiodawstwa”. Okazał się on ciekawym i pomocnym materiałem do przeprowadzenia przez wychowawców klas zajęć dotyczących krwiodawstwa.
Później, przyszedł czas na popis wiedzy uczniów. Dla chętnych spośród gimnazjalistów klas drugich i trzecich odbył się test wiedzy o krwi i krwiodawstwie. Składał się on z 20 pytań zamkniętych. Najwięcej punktów zdobyły: Beata Zbyszyńska z klasy IIIa i Weronika Godlewska z klasy IIIb. Dogrywka wyłoniła zwyciężczynię - Beatę.
Na początku listopada wśród uczniów ogłosiliśmy konkurs literacki na wiersz, fraszkę, bajkę, opowiadanie o tematyce krwiodawstwa. Każda klasa przygotowała kilka prac pisemnych. Po wnikliwej ocenie prac przez nauczycielki języka polskiego najciekawsze okazały się: fraszka – napisana przez Artura Sokołowskiego, Patryka Czajkowskiego, Damiana Macha i Sebastiana Oglęckiego, bajka – autorstwa Daniela Giżyńskiego i Mieczysława Malinowskiego, a także Beaty Zbyszyńskiej, Agnieszki Muczyńskiej i Ani Ścięgaj, wiersze napisane przez Damiana Ruteckiego i Roberta Chrzanowskiego, Katarzynę Szczecińską oraz Kingę Szczecińską, opowiadanie Karoliny Talarowskiej.
Na zajęciach koła informatycznego gimnazjaliści wykonywali prace pod hasłem "Kropelki życia".
Podczas pobytu na swietlicy szkolnej oglądali filmy na video: "Było sobie życie"; "Wspaniała maszyneria - serce"; " Klinika zdrowego człowieka - krew".
Najciekawszym wydarzeniem związanym z krwiodawstwem okazała się wizyta w Ciechanowskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Grupa 20 członków PCK w dniu 09.11.2006r. szkolnym autobusem udała się do Centrum. Tam czekała na nas pani doktor Danuta Koziara. Po przekazaniu nam podstawowych informacji dotyczących krwi, jej roli w leczeniu wielu schorzeń oraz tego, kto może zostać krwiodawcą, zaprosiła nas na pokaz. Młody krwiodawca, po wstępnym przepadaniu przez panią doktor i wypełnieniu kwestionariusza krwiodawcy, oddał krew. Każdy z nas na własne oczy mógł przekonać się, jak wygląda taki „pobór” krwi w praktyce.
Naszą „przygodę” z krwiodawstwem zakończyła (w listopadzie!) uroczysta akademia. Po części "poważnej" (wiersze i piosenki) przyszedł czas na wesołe przedstawienie. Młodzi gimnazjaliści wcielili się w role dobrych krasnoludków pomagających pięknej królewnie. Spektakl zakończyło przesłanie wypowiedziane przez krasnali: „Oddając krew – ratujesz życie”
Na szkolnym korytarzu można było podziwiać wystawę pt.: „Krew ratuje życie”. Plakaty, prace z masy solnej, pluszaki wykonane przez uczniów utworzyły „czerwony kącik”, w który ciekawie wkomponowała się także gazetka PCK.
W niedalekiej przyszłości przymierzamy się do zorganizowania w naszym gimnazjum jednodniowego punktu poboru krwi dla nauczycieli, pracowników gimnazjum, a także rodziców.
Już dzisiaj wielu z nich deklaruje chęć oddania krwi, co nas bardzo cieszy.
Publiczne Gimnazjum w Gumowie