AKTUALNOŚCI

W Warszawie...

W ostatni czwartek listopada młodzież klas gimnazjalnych pod opieką wychowawców wyruszyła na wycieczkę do stolicy. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego wpisało się w tradycję naszej szkoły. Co roku odwiedzają to kultowe dla Polaków - patriotów miejsce najstarsze klasy gimnazjum. Żywa lekcja historii obrazująca 63 dni powstawania - w tym realia życia ludności cywilnej, straty poniesione przez Warszawiaków, fakty i mity dotyczące walk powstańczych oraz projekcja trójwymiarowego filmu "Miasto ruin" obrazującego Warszawę zniszczoną przez Niemców podczas II wojny światowej, wszystko to wpłynęło na patriotyczne postawy gimnazjalistów. W hołdzie poległym powstańcom, żołnierzom, bohaterem tamtych czasów uczniowie zapalili znicze na grobach Cmentarza Powązkowskiego.
Powstańcze historie i emocjonujący listopadowy dzień na długo pozostaną w sercach uczniów.

::Przejdź do galerii::Od 1 września 2017 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gumowie realizują obowiązek szkolny w Szkole Podstawowej im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie
>>> Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2016/2017WOLONTARIAT


Od wielu lat pomagamy innym, a od niedawna działamy w Szkolnym Klubie Wolontariusza. To co najważniejsze w naszej pracy, to nie tylko różnorodność działań i form pomocy, ale także zróżnicowany stopień trudności i odpowiedzialności. Każdy ma szansę znalezienia akcji na miarę własnych sił i możliwości. Poprzez udział w różnych przedsięwzięciach nasi młodzi wolontariusze uczą się odpowiedzialności i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Obecny rok szkolny był pracowitym czasem dla wolontariuszy i obfitował w wiele ciekawych wydarzeń:
 • na rzecz osób starszych
 • W ostatnim czasie przyłączyliśmy się do akcji Wielkanocna Zbiórka Żywności. Współpracując z Bankiem Żywności w Ciechanowie, 12 wolontariuszek podpisało umowy o wolontariat i w dniu 31 marca zbierały żywność w naszych lokalnych sklepach. W porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w naszej Gminie udało nam się dotrzeć do najbardziej potrzebujących seniorów naszej okolicy.

 • na rzecz czworonożnych przyjaciół
 • Na terenie szkoły zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt i przekazaliśmy ją do schroniska w Rydzewie. Imponuje nam a zarazem zachęca do naśladowania postawa Pani Iwony Włodarskiej, która w każdą wolną sobotę jeździ do Schroniska w Pawłowie i tam, w ramach wolontariatu pomaga.

 • na rzecz potrzebujących dzieci
 • - przed Świętami Bożego Narodzenia kwestowaliśmy na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Zebrane środki zostały przekazane na paczki świąteczne dla dzieci z rodzin najbiedniejszych.
  - kilka wolontariuszek wspólnymi siłami upiekło pierniczki, które sprzedaliśmy na terenie szkoły a pieniądze (140 zł) przekazaliśmy darowizną na UNICEF w ramach akcji "URATUJ DZIECKO W AFRYCE".
  - z dużym zaangażowaniem Samorządu Szkolnego i Pani Ewy Zalewskiej zebraliśmy i podarowaliśmy naszej uczennicy pokaźną SZLACHETNĄ PACZKĘ.
  - od kilku lat systematycznie zbieramy plastikowe nakrętki, które przekazujemy rodzicom chorych dzieci.
  - kolejny już raz przed Świętami Wielkanocnymi odwiedziliśmy Dom Dziecka w Gołotczyźnie, gdzie przekazaliśmy zebrane słodycze dla dzieci.

Szkolny Klub Wolontariusza cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, liczba uczniów biorących udział w kolejnych akcjach ciągle wzrasta, co napawa nas wszystkich optymizmem i radością.

Wolontariat. Obejrzyj prezentację.10 maja, w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie, które na stałe wpisuje się w tradycję naszego gimnazjum. Wizyta pana Daniela Nitowskiego zawsze wiąże się z zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów. Myśliwy opowiada o przeróżnych aspektach swojej pracy, prezentuje fakty dotyczące życia leśnych zwierząt, ciekawie przedstawia zalety i wady zawodu myśliwego oraz podstawową wiedzę z zakresu ekologii.

Spotkanie okazało się ciekawą alternatywą dla tradycyjnej lekcji biologii, poszerzyło naszą wiedzę i doświadczenie. Na zakończenie odbył się konkurs. Gimnazjaliści chętnie wzięli w nim udział. Pięciu zwycięzców zostało nagrodzonych.

Ala Żmijewska


::Przejdź do galerii::W kierunku natury…

Nasza planeta bardzo długo musiała czekać na własny dzień! Mimo, że to święto jest starsze od wielu z nas, zapoczątkowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest obecnie aż w 192 krajach świata. Jego inicjatorem był John McConell, który swoją propozycję przedstawił w 1969 roku na jednej z konferencji UNESCO. Dlaczego zdecydowano się akurat na 22 kwietnia? To szczególny moment w ciągu roku - dzień trwa tyle samo co noc na całej naszej planecie. Na półkuli północnej nazywa się to równonocą wiosenną, a na południowej jesienną. Już nasi dalecy przodkowie wiedzieli, że 22 kwietnia to wyjątkowa data. Na długo przed ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Ziemi świętowali wówczas odrodzenie przyrody po długiej zimie do nowego życia. We współczesnym święcie chodzi przede wszystkim o promowanie ekologicznych postaw. W każdym kraju odbywają się w tym dniu proekologiczne imprezy i akcje.

Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

W naszym gimnazjum od miesięcy przygotowywaliśmy się do tego święta. Teraz chcemy podsumować nasze działania…
 • 24 kwietnia odbyło się mega ciekawe spotkanie z panem Krzysztofem, podróżnikiem, żeglarzem, taternikiem, instruktorem sportowym – "człowiekiem orkiestrą", który mówił o swoim miejscu na Ziemi. Spotkanie zakończyło się symbolicznym zasadzeniem sześciu drzewek na terenie wokół szkoły,
 • zebraliśmy ponad 3256 kilogramów makulatury. Istnieje taki przelicznik, że każde zebrane 70 kg makulatury to uratowanie jednego drzewa, uratowaliśmy więc 47 drzew. Najwięcej makulatury zebrała klasa III b – 1742 kilogramy. Dziękujemy i gratulujemy,
 • zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów złomu. Dzięki temu udało nam się uporządkować niejeden strych i podwórko, a pieniądze ze sprzedaży złomu zasiliły kasę Samorządu Uczniowskiego,
 • zorganizowaliśmy na korytarzu szkolnym wystawę pt.: "Okazy przyrodnicze",
 • przeprowadziliśmy i podsumowaliśmy konkurs plastyczny pt. "Żywioły Ziemi-zadziwiająca siła natury". Najciekawszą pracę wykonał Adrian Mach, gratulujemy. W konkursie fotograficznym pt.: "Sekrety natury" ,najlepsze zdjęcie pstryknęła Patrycja Tuwalska, gratulujemy i… dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych konkursach,
 • przygotowaliśmy i przedstawiliśmy, i tu podziękowania dla p. Marleny Stryjewskiej i klasy Ia (z gościnnym występem Huberta i Marcina z klas trzecich), program artystyczny pt.: "Rozmowa z duchem".
Ufamy, że Dzień Ziemi będzie trwał codziennie, a zachowania proekologiczne takie jak segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, oszczędzanie prądu, rezygnowanie z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej i wiele innych, wejdą nam wszystkim w pożyteczny nawyk.
::Przejdź do galerii::Alicja Żmijewska została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Tematycznego "Trzy matki Jana Pawła II – Emilia Wojtyła, Ojczyzna i Matka Boża".

GRATULUJEMY :)::Przejdź do galerii::Nasza uczennica, Emilka Grabowska, zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

GRATULUJEMY :)

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
Aby tradycji stało się zadość, 30 listopada 2016r., w naszej szkole zostały zorganizowane Andrzejki. Organizatorami tej imprezy byli wychowawcy świetlicy. Uczniowie pomagali w przygotowaniu wystroju, który był magiczny i nastrojowy. Wróżby prowadziły przebrane za wróżki uczennice klasy IIa. Każdy zainteresowany mógł poznać swoją przyszłość - m.in. imię sympatii, swój przyszły zawód, cel najbliższej podróży.
Andrzejkowe wróżby dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

::Przejdź do galerii::

Piłkarskie zmagania

21 listopada drużyna chłopców brała udział w powiatowym turnieju halowej piłki nożnej. Zawody organizował Szkolny Związek Sportowy Ziemia Ciechanowska. Mecze rozgrywano w hali MOSiR w Ciechanowie. Nasza drużyna, po wygranych dwóch pojedynkach, zakwalifikowała się do kolejnego etapu rozgrywek, który miał zadecydować o grze w półfinałach. Po zaciętych spotkaniach piłkarze z Gumowa ulegli jednak dwóm drużynom z ciechanowskich gimnazjów. W rezultacie uplasowali się na trzecim miejscu. Jest to duży sukces naszych chłopaków i ich trenera, którym życzymy kolejnych wygranych.Pieskie życie...

W dniu 16 listopada 2016 roku do naszej pracowni biologiczno – chemicznej zawitały pani Milena Abramczyk i pani Sylwia Suwisz – pracownice schroniska dla bezdomnych zwierzą w Pawłowie i hoteliku w Rydzewie. Towarzyszyła im 7-tygodniowa "Afera" - mały chihuahua. Panie przedstawiły prezentację multimedialną dotyczącą pracy w schronisku, zaprezentowały historie swoich podopiecznych, wyjaśniły jak należy zachować się wobec obcego psa, jego ataku agresji, mówiły, co należy zrobić, gdy zobaczymy bezpańskie zwierzę, zachęcały do adopcji zwierząt, a także do wolontariatu, by życie psów w schronisku nie było… pieskie.
Na zakończenie spotkania każdy mógł przywitać się z malutkim szczeniakiem i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po wizycie pań ze schroniska, wielu uczniów zadeklarowało chęć pomocy, chociażby w zbiórce karmy dla zwierząt.
W ostatni piątek listopada zebrana karma, zabawki, środki czystości trafiły do hoteliku w Rydzewie. Hotelik ten prowadzi pani Sylwia Suwisz, prywatnie mama Kingi z klasy Ia.

::Przejdź do galerii::Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii – odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcemy ją czcić – radośnie. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób uczniowie Publiczego Gimnazjum w Gumowie świętowali rocznicę niepodległości – poprzez śpiew. Uczennice z klas I i II wykonały pieśni opowiadające o naszej historii i narodowej kulturze, które zawsze prawdziwie wzruszają polskie serca. Dzięki ich wykonaniu zostaną na stałe w naszej świadomości i będą budzić ciepłe uczucia oraz oddziaływać na nasze serca i umysły. Na zkończenie uczniowie zaprezentowali plakaty, które brały udział w szkolnym konkursie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

::Przejdź do galerii::
WYCIECZKA DO WARSZAWY

26 października klasy trzecie oraz druga wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu były odwiedziny w Escape Room, gdzie uczestnicy podzieleni na grupy musieli wspólnie rozwiązywać zagadki, by w ciągu godziny znaleźć upragniony klucz, umożliwiający wyjście. Niesamowite emocje i zabawa, nauka pracy w zespole oraz przygoda czekały na nich w pokojach Piwnica, Laboratorium i Indiana Jones.
Następnie udaliśmy się do Teatru Kwadrat, by obejrzeć znakomitą komedię „Medium”. Rzecz działa się w podwarszawski Konstancinie, gdzie żyło zgodne małżeństwo państwa Ossowieckich. Witold (Paweł Małaszyński) jest autorem kryminałów i pracuje właśnie nad nową książką z wątkiem spirytystycznym. Kiedy w ich willi zjawia się tajemnicza Madame Arcati udany związek zostaje wystawiony na próbę. Podczas seansu wywoływania duchów zmaterializuje się bowiem największe zmartwienie pani domu (w tej roli Maja Hirsch) oraz najpiękniejsze wspomnienie jej męża, czyli duch byłej żony Witolda (Katarzyna Sienkiewicz) wywoła w ich życiu spore zamieszanie.
Wizyta w Escape Room oraz spektakl teatralny wyjątkowo trafiły w gusta naszych gimnazjalistów, którzy stwierdzili, że na takie wycieczki mogą jeździć cześciej.Październik był miesiącem poświęconym w całości akcjom propagującym działania wolontariatu. W ramach współpracy z organizacją Pies i spółka oraz Zespołem ds. Zwierząt prowadziliśmy zbiórkę karmy, środków czystości oraz zabawek dla psów z pobliskiego hoteliku. W najbliższym czasie nasi uczniowie wybierają się do schroniska, aby pomóc w pracach porządkowych i opiece nad zwierzakami.
Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji, w tym roku szkolnym, obchodzone było w naszej szkole 13 października. Z tej okazji uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali oprawę artystyczną, podczas której mogliśmy poznać typy charakterów i postaw ciała pedagogicznego, przedstawione w niezwykle zabawny, ale subtelny sposób. Wysłuchaliśmy interpretacji popularnej piosenki oraz zobaczyliśmy pokaz zumby w wykonaniu naszych gimnazjalistek. Część artystyczną, tradycyjnie już, zakończyło pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Publicznego Gimnazjum w Gumowie.

::Przejdź do galerii::
PaT – czyli Profilaktyka a Ty, to ogólnopolski program profilaktyczny skierowany do młodzieży. Uczestniczą w nim tysiące młodych ludzi, którzy poprzez teatr, muzykę i taniec wyrażają ideę życia bez uzależnień. Zdając sobie sprawę z faktu, że właściwa profilaktyka odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu postaw naszych uczniów, od trzech lat aktywnie angażujemy się w działania programu. We wrześniu pojechaliśmy na piąty Mazowiecki Przystanek PaT do Sokołowa Podlaskiego. W atmosferze zajęć warsztatowych, wszechobecnego tańca, śpiewu i świetnych koncertów młodych wokalistów oraz zespołów spędziliśmy dwa fantastyczne dni. Wróciliśmy naładowani pozytywną energią, z głowami pełnymi pomysłów na wcielanie idei profilaktyki na naszym gruncie.


Kasztanobranie

W roku szkolnym 2016/2017 zbiórka kasztanów trwała niecały miesiąc (czas zbiorów skrócono ze względu na problem ze sprzedażą owoców kasztanowca). Łącznie udało nam się zebrać 670 kilogramów kasztanów. Klasa Ia zebrała 47,7 kg, klasa IIa – 46,5 kg, klasa IIb – 174,5 kg, klasa IIIa – 124 kg, klasa IIIb – 164,5 kg. Ponadto, podczas jesiennego spaceru w Nasierowie zebraliśmy 112,8 kg kasztanów.
Najlepsi tegoroczni zbieracze to Magdalena Trentowska – 100 kg i Kinga Jabłecka – 98 kg. GRATULUJEMY.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują wszystkim, którzy włączyli się aktywnie do zbierania, jednocześnie ogłaszają… zbiórkę makulatury.
W konkursach przedmiotowych, organizowanych przez I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, tytuł finalistki w konkursie historycznym zdobyła Julia Nowczyk, natomiast Monika Tarnowska, Julia Nowczyk oraz Daria Wójcik otrzymały wyróżnienia w konkursie polonistycznym.

GRATULUJEMY :)
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego - Stypendiada Polonistyczna. W ramach tegorocznego projektu młodzież zmagała się w trzech konkursach:
- czytelniczym "Kreator",
- ortograficznym "Ortograf",
- literackim "Polonus".
Najlepszymi okazali się:
- Monika Tarnowska oraz Monika Mąka, które zajęły I miejsce w konkursie czytelniczym, Hubert Wojciechowski wywalczył II miejsce, Karolina Przybyłowska, Marta Murawska oraz Igor Sadowski otrzymali wyróżnienia,
- najlepszą znajomością ortografii wykazała się Monika Tarnowska, zajmując II miejsce.

GRATULUJEMY :)


Monika Tarnowska – uczennica klasy III – została laureatką konkursu tematycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych z województwa mazowieckiego „Jan Paweł II – wychowawca młodzieży”. Dzięki temu, jej dorobek punktowy, potrzebny podczas rekrutacji do szkoły średniej, wzbogacił się o kolejne 13 punktów. Monika interesuje się sportem i muzyką, lubi czytać książki – szczególnie psychologiczne oraz historyczne. W wolnym czasie rozwiązuje krzyżówki lub inne łamigłówki. Chciałaby od września podjąć naukę w I LO w Ciechanowie w klasie o profilu humanistyczno-prawnym.

GRATULUJEMY :)


::Przejdź do galerii::DNI ZAWODÓW

W dniach 22 - 24 lutego 2016 roku w naszym gimnazjum odbyły się wcześniej planowane i przygotowywane od początku roku szkolnego Dni Zawodów, będące m.in. realizacją szkolnego programu doradztwa zawodowego.
W ramach obchodów uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących ich przyszłej kariery edukacyjno – zawodowej. Na podstawie kwestionariusza wywiadu uczniów z rodzicami "Poznajemy zawodowe historie naszych rodziców" uzyskaliśmy dobry wgląd w przekrój społeczny zawodów wykonywanych przez rodziców naszych gimnazjalistów, a uczniowie otrzymali okazję do poznania zawiłych ścieżek drogi do zawodu - zatrudnienia mamy czy taty.
Aby treść zajęć była dla uczniów atrakcyjniejsza korzystaliśmy z programu internetowego "Ekonomia na co dzień", dającego możliwość przećwiczenia predyspozycje i umiejętności zawodowych.
Dni Zawodów w naszej szkole to też lekcje w kinie - obejrzeliśmy serię filmów edukacyjnych poświęconych doradztwu. Przy współpracy z pedagogiem uczniowie stworzyli wystawę w szkolnym kąciku zawodowym. Na zajęciach wieńczących projekt uczniowie wypełniali testy dotyczące predyspozycji zawodowych, wykonali również plakaty wymarzonych zawodów.
23 lutego gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli kilku zawodów: panią Jolantę Bym, która reprezentowała grupę zawodową Policja z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, panią Halinę Komorską – kosmetolog, właścicielkę Kliniki Zdrowia i Urody "Madame" oraz pana Piotra Pawłowskiego - weterynarza i właściciela Gabinetu Weterynaryjnego Maxvet Plus. Zaproszeni goście opowiedzieli nam o własnych ścieżkach edukacyjnych, o wadach i zaletach swojej pracy. Na koniec Pani Kosmetolog podarowała uczniom atrakcyjne nagrody.
24 lutego uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w inspirującym spotkaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ciechanowie, zajęcia dotyczyły ścieżki edukacyjnej z uwzględnieniem najbardziej popularnych zawodów na lokalnym rynku pracy. Młodzież zdobyła bardzo ważne informacje dotyczące rynku pracy w naszym powiecie, w następstwie wiedzą których zawodów jest nadwyżka a których deficyt.
Dokonaliśmy również analizy losów naszych absolwentów, dzięki czemu będziemy mogli w przyszłym roku zaprosić byłych uczniów naszego gimnazjum na "Spotkanie z Absolwentami", aby prześledzić ich start w nowych szkołach i profilach kształcenia.
Angelika Przybyłowska - uczennica klasy III - została laureatką wojewódzkiego konkursu z języka polskiego, organizowanego przez MSCDN na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Tym samym jest ona zwolniona z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i ma przywilej przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.
Sukces jest o tyle większy, iż z powiatu ciechanowskiego tytuł ten zdobyły jedynie trzy osoby.
Angelika swoją każdą wolną chwilę spędza na czytaniu książek. Fascynują ją powieści psychologiczne oraz kryminały. Swoją przyszłość jednak chciałaby związać z medycyną estetyczną. Planuje iść do liceum do klasy o profilu biologiczno-medycznym.

GRATULUJEMY :)Hojność polega nie tyle na tym, aby dawać dużo,
co na tym, aby dawać w odpowiedniej chwili.
Jean de la Bruyere

Od kilku już lat prowadzimy w naszej szkole akcję zbierania plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, nabiale, środkach chemicznych itp.). Ponieważ śmiało można powiedzieć, iż nasi gimnazjaliści, nauczyciele, a także ich rodziny, sąsiedzi i znajomi pomaganie mają we krwi dlatego i tym przedsięwzięciem chcieliśmy przyłączyć się do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Od ubiegłego roku szkolnego zbiórka nakrętek przeznaczona jest dla Gabrysi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji. Jednocześnie zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek.

Ewa Zalewska
Marlena Rochna


Jesień, w Publicznym Gimnazjum w Gumowie, to czas wycieczek.

22 października młodzież zwiedziła Zamek Królewski w Warszawie. Podczas spaceru uczniowie poznali wiele ciekawostek, związanych z tymi niezwykle ważnymi dla dziejów naszego narodu wnętrzami. Kolejną atrakcją był niewątpliwie spektakl "Pajęcza sieć" w Teatrze Syrena. Na oczach widzów detektyw Lord (w tej roli Piotr Polk) rozwiązywał zagadkę śmierci jednego z bohaterów. Na scenie, obok wspomnianego już Piotra Polka, pojawili się również m.in.: Magdalena Wójcik, Jacek Pluta, Piotr Szwedes, Tadeusz Borowski. Przedstawienie było nie lada gratką dla wielbicieli kryminału z angielskim poczuciem humoru.

10 grudnia natomiast odbyła się kolejna wycieczka. Tym razem pod znakiem nauki. Młodzież odwiedziła Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczyła ponad 450 eksponatów. Niewątpliwą atrakcją była na pewno możliwość samodzielnego eksperymentowania. Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej. Kulminacyjnym punktem wizyty był niebanalny pokaz chemiczny.

::Przejdź do galerii::
Dzień Niepodległości

10 pażdziernika 2015 r. w Publicznym Gimnazjum w Gumowie odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości. Miała ona niecodzienny charakter. W centralnym miejscu korytarza szkolnego, odpowiednio na tę uroczystość udekorowanego, stanęła mównica, przy której wybrani uczniowie czytali wiersze patriotyczne. W tym dniu każdy gimnazjalista otrzymał także kotylion. Klimat uroczystości podkreślały również słyszane w tle piosenki patriotyczne.::Przejdź do galerii::

Wieczór grozy

Piątkowy wieczór szóstego listopada był wyjątkowo mglisty i ponury. Mniej więcej o godzinie osiemnastej, do budynku Publicznego Gimnazjum zaczęła ściągać szkolna dziatwa, aby uczestniczyć w „Wieczorze Grozy”. Upiory, strzygi i mroczne potwory zrobiły piorunujące wrażenie nawet na najbardziej zatwardziałych racjonalistach. Długie godziny w półmroku szkolnych murów spędziliśmy ucztując, oglądając paraliżujące filmy grozy oraz uczestnicząc w koszmarnych podchodach. Przy blasku halloweenowych lamp, robionych innowacyjną metodą, rozstrzygnęliśmy konkurs na najpotworniejsze przebranie, nagrody dostali również chemicy - konstruktorzy „odbłyśników”. Północ przegnała potwory w uniwersum, a nauczycieli do łóżek :)


::Przejdź do galerii::
Z wizytą w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie


Dnia 9.10.2015r. młodzież z naszego gimnazjum, pod opieką pana Pawła Kosudy, odwiedziła Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie. Towarzyszyły jej przedstawicielki Stowarzyszenia Sokołówek im. Tomasza Klonowskiego: pani Maria Klonowska i pani Bożena Śliwczak-Galanciak. Powodem wizyty był, obchodzony w golądkowskiej placówce, Dzień Patronki.
Przed licznie zebraną publicznością przemówiła pani dyrektor Aneta Wierzbicka, a po niej pan burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz oraz pani Maria Klonowska, która przybliżyła zebranym temat Sokołówka oraz postać Jadwigi Dziubińskiej. Następnie przyszedł czas na występ uczniów z Gumowa. Julia Nowczyk, Monika Tarnowska, Monika Mąka, Oliwia Olszewska, Angelika Przybyłowska, Julia Przybyszewska, Julia Trzcińska, Sylwia Przybysz, Alicja Żmijewska i Hubert Wojciechowski przedstawili zebranym wspomnienia seminarzystek. Wszyscy wyobrazili sobie patronkę szkoły rolniczej jako kobietę wyjątkową: zarazem ciepłą, pomocną, jak i surową, a także wymagającą. Dowiedzieli się, że budziła w wychowankach patriotyzm, uczyła pracy fizycznej, organizowała doskonałe wycieczki… Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu ZSCKR. Później każdy mógł obejrzeć imponującą wystawę.
Na pewno nikt z naszego gimnazjum nie żałuje obecności w murach szkoły w Golądkowie. Ta wizyta pogłębiła w młodzieży lokalny patriotyzm oraz wzbogaciła wiedzę o tak wybitnej postaci, a ciepłe przyjęcie i miła atmosfera zachęciły ją do wiązania przyszłości z tym miejscem.

::Przejdź do galerii::

Wrzesień pod znakiem integracji

Tradycją w naszym gimnazjum stały się zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych. W tym roku szkolnym takowe spotkanie odbyło się 17 września w parku linowym „Gibon” w Przasnyszu. Dzieciaki z klas Ia oraz Ib spędziły szalone przedpołudnie wspinając się po linach, kładkach, mostach, ruchomych belkach i tyrolkach dowodząc tym samym niewiarygodnej odwagi. W finale spotkania mistrzowie wspinaczki odpoczęli przy ognisku posilając się pieczonymi kiełbaskami.


::Przejdź do galerii::

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2015 R. O GODZ. 900


W Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym udział wzięły dwie szkoły: Gimnazjum nr 2 w Ciechanowie i Publiczne Gimnazjum w Gumowie. Organizatorkami i opiekunkami konkursu były nauczycielki z tych szkół: p. Małgorzata Górska, p. Ewa Moczulska i p. Marlena Rochna. Konkurs adresowany był do uczniów klas I gimnazjum i składał się z dwóch etapów.

Uczniowie Paweł Michalski i Hubert Wojciechowski zajęli III miejsca a Adrian Mach, Jakub Russo i Igor Sadowski otrzymali wyróżnienia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Cenny surowiec

19 czerwca pierwszoklasiści wraz ze swoimi wychowawczyniami - p. M. Rochna oraz p. A. Burzyńską uczestniczyli w ognisku w Gołotczyźnie. Była to nagroda za zwycięstwo w tegorocznej zbiórce makulatury. Młodzież tych klas zebrała blisko 3 tony cennego surowca. Zabawa była o tyle fajniejsza, iż niespodzianka została całkowicie sfinansowana przez opiekunów SU.


::Przejdź do galerii::


Wycieczka do Olsztyna

Kolejna wycieczka za nami. W dniach 10 - 11 czerwca 44 uczniów pod opieką p. M. Rochna, p. B.Kosuda, p. M. Śmigielskiej oraz p. A. Burzyńskiej bawiło się (w dosłownym tego słowa znaczeniu) w Olsztynie. W wyjeździe uczestniczyło blisko 30 osób, które skorzystało z dofinansowania. Aby temu podołać, w tym roku nauczyciele oraz uczniowie musieli zebrać blisko 5 tysięcy złotych. Nie było łatwo, ale dzięki zaangażowaniu tegorocznych opiekunów SU – p. M. Śmigielskiej i p. M. Burzyńskiego oraz prężnej pracy sklepiku szkolnego kwota została osiągnięta. Wycieczka dostarczyła młodzieży wiele radości m.in.: odkrywanie tajemnicy pracy w hucie szkła, wpinanie się w parku linowym, korzystanie z atrakcji hotelu Manor – kręgielnia, basen, wieczorne ognisko, seans w kinie itp. Wyjazd do Olsztyna kolejny raz potwierdził, iż w naszym gimnazjum warto się uczyć i być aktywnym.


::Przejdź do galerii::DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca jest powszechnie uznawany jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji dyrektor i nauczyciele naszego gimnazjum postanowili uczcić to święto. Pani Jolanta Pawlak i pan Michał Burzyński przygotowali Szkolny Turniej Piłki Halowej o Puchar Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gumowie. Po zaciętej walce otrzymali go uczniowie klasy IIa. Tego dnia można było kupić zdrowe kanapki, przygotowane przez nasze gimnazjalistki, a także pyszne ciasto. Dzień zakończył się dyskoteką w stylu lat 80. Gimnazjaliści starali się upodobnić do owych czasów. Najlepiej udało się to trójce uczniów: Julce Nowczyk, Darii Wójcik oraz Igorowi Sadowskiemu, którzy za swój image otrzymali, z rąk pani dyrektor, nagrody.


::Przejdź do galerii::DZIEŃ OTWARTY

27 maja Publiczne Gimnazjum w Gumowie otworzyło swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych nauką w tejże szkole. Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: wójt Gminy Ciechanów – Marek Kiwit, przewodniczący Rady Gminy – Eugeniusz Olszewski, przewodnicząca Komisji Oświatowej – Anna Przybyłowska wraz z jej członkami, radni, kierownik GZEAS-u – Honorata Nowakowska, dyrektor SP w Gumowie – Hanna Pniewska, dyrektor SP w Chotumiu – Mirosława Ryszkowska, nauczyciele z tychże szkół, media, rodzice i oczywiście potencjalni przyszli uczniowie Gimnazjum w Gumowie. W tym dniu również, pani Olga Stryjewska, reprezentująca CEDROB S.A. w Ujazdówku, dokonała symbolicznego przekazania strojów sportowych, ufundowanych przez tę właśnie firmę. O ich zdobycie, w szczególny sposób, zabiegał radny Robert Truszczyński.
Społeczność naszego gimnazjum postarała się, aby ten dzień był nietuzinkowy. Pierwszą niespodzianką był spektakl o charakterze profilaktycznym, przygotowany przez szkolną grupę PAT, pod kierunkiem pani Marty Śmigielskiej oraz pani Marty Cichosz. Następnie Monika Tarnowska i Julka Nowczyk przedstawiły własną prezentację o szkole. W końcu nadszedł czas na zwiedzanie gimnazjum. W każdej klasopracowni na gości czekały liczne niespodzianki m.in.: krótki trening w nowej mini siłowni, eksperymenty, doświadczenia, pasowanie na rycerza, łamigłówki matematyczne, nasz film „Szkolne rewolucje”, a na koniec uczta w tradycyjnym klimacie, do przygotowania której przyczyniły się mamy, babcie, ciocie naszych uczniów.
Dzień Otwarty w Publicznym Gimnazjum w Gumowie śmiało można uznać za udany, a na pewno niecodzienny. Jest to zasługa nauczycieli, uczniów, ich rodziców i czuwającej nad całym przedsięwzięciem pani dyrektor.

::Przejdź do galerii::DZIEŃ DLA ZIEMI

Dnia 28 kwietnia 2015 r., we wtorek, w naszej szkole odbył się finał projektu edukacyjnego klasy drugiej poświęcony tegorocznym obchodom Dnia Ziemi. Tym razem przebiegał on pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Przygotowania, pod czujnym okiem pani Ewy Zalewskiej, pani Beaty Kosuda oraz pani Marleny Stryjewskiej, trwały od stycznia.
Dzień przed wielkim wydarzeniem klasa druga udekorowała salę gimnastyczną, dopracowała ostatnie szczegóły i z niecierpliwością wyczekiwała wtorkowego poranka. Projekt rozpoczął się o godzinie 900 w bibliotece. Pierwszą atrakcją przygotowaną przez uczniów było przedstawienie pt. „Metamorfoza, czyli jak lekkoduch dojrzewa do rozważnych decyzji i działań”. Odbył się eko-sąd, który ukazał, jak ważne jest dbanie o środowisko. Następnie została odtworzona prezentacja multimedialna oraz film, które dotyczyły odnawialnych źródeł energii. Tym akcentem zakończyła się pierwsza część przedsięwzięcia.
Kolejny etap miał miejsce w sali gimnastycznej. Każda klasa przygotowała swoje stanowisko, przedstawiające informacje o danym źródle odnawialnej energii. Następnie rozpoczęły się zmagania międzydrużynowe. Uczniowie gromadzili punkty poprzez udział w konkurencjach stworzonych przez organizatorów projektu. Pierwszą z nich był Wielki Test Wiedzy Ekologicznej. Młodzież odpowiadała na pytania, sprawdzając swoją wiedzę z tej dziedziny. W kolejnym konkursie niezbędna okazała się sprawność fizyczna. Polegał on bowiem na spalaniu kalorii ze zjedzonych wcześniej herbatników poprzez skakanie na skakance. Następnie jury, w którego skład weszły pani Dyrektor – Iwona Sapkowska, pani Pedagog – Marta Cichosz oraz pani Patrycja Górska, oceniło plakaty uczestników, które opisywały konkretne źródła energii odnawialnej. Wszystkie prace były estetyczne i zawierały mnóstwo ważnych informacji. Po tym przyszedł czas na rozwiązanie krzyżówek, z czym uczniowie poradzili sobie doskonale. Następnie drużyny składały wiatraki. Gimnazjaliści musieli wykazać się zwinnością i sprytem, gdyż ich czas był ograniczony. Niektórzy opracowali dobrą taktykę i udało im się w ten sposób zdobyć wiele punktów. Następna konkurencja polegała na prezentacji przedmiotu związanego z konkretnym źródłem energii odnawialnej. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż każda praca została przygotowana ciekawie i przykuwała uwagę. Po tym klasy stanęły przed zadaniem ułożenia rymowanki, promującej dbanie o naszą planetę. Czterowersowe wierszyki zostały stworzone w ciągu 10 minut i zachwyciły niemal każdego obecnego. Konkurencje zakończyły się ogłoszeniem zwycięzców konkursu fotograficznego. Zdjęcia przedstawiały wiatraki w najbliższym otoczeniu. Po zsumowaniu ogółu punktów, wyłoniliśmy zwycięzców. Jury wręczyło nagrody, a całość zakończył słodki poczęstunek, przygotowany przez uczniów klasy drugiej.
Zdecydowanie był to udany projekt. Udowodnił, że ochrona naszej Ziemi wcale nie jest trudna, za to przynosi ogromne korzyści. Razem dbajmy o świat!

::Przejdź do galerii::


Kolejny sukces w konkursie recytatorskim


8 kwietnia odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. W tym roku uczestnicy przygotowywali jeden utwór autorstwa Jana Pawła II. Ktoś, kto zna twórczość papieża, wie, że zadanie było trudne. Jego utwory charakteryzują się refleksyjnością, precyzyjnością i powściągliwą stylistyką. Cztery gimnazjalistki z naszej szkoły podjęły się tego wyzwania: Monika Tarnowska, Angelika Przybyłowska, Karolina Pajewska oraz debiutująca w konkursie o takiej randze uczennica klasy pierwszej - Patrycja Tuwalska. Interpretacje dziewcząt były zachwycające. Dwie z nich zostały dostrzeżone i wyróżnione przez jury. Angelika zajęła II miejsce, natomiast Karolina – III. Nagrodą dodatkową była możliwość nagrania swojej recytacji w lokalnym radiu.
Naszym artystkom gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy :)

::Przejdź do galerii::Nasza laureatka

Uczennica klasy IIIb – Isabella Karpińska – została laureatką wojewódzkiego etapu konkursu z biologii, organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Sama przyznaje, iż za jej sukcesem stoi ciężka praca, ale również zainteresowanie samym przedmiotem. Chciałaby się dostać na profil biologiczno–medyczny I Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie. Natomiast później jej marzeniem jest podjęcie studiów na wydziale biotechnologii oraz inżynierii genetycznej. Hobby Isy jest malarstwo, czytanie książek – jej ulubiony autor to George R. R. Martin.Wszystkie kolory świata

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gumowe przystąpili do projektu "Wszystkie kolory świata" opracowanego i przygotowanego przez Polski Komitet Narodowy UNICEF. Celem przedsięwzięcia było objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym. Uczniowie naszego gimnazjum spędzili wiele godzin szyjąc wielonarodowościowe laleczki UNICEF. Szmaciane kukiełki były symbolem pomocy, jakiej młodzież chce udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda z kukiełek posiadała akt urodzenia, zawierający imię, kraj pochodzenia oraz hobby.
Piękne szmacianki pojechały wraz z wykonawcami do Urzędu Gminy w Ciechanowie. Hojni urzędnicy prześcigali się w licytowaniu lalek i tym sposobem łączna kwota z ich sprzedaży wyniosła 405 złotych. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto UNICEF z dedykacją na rzecz dzieci w Sudanie Południowym.

::Przejdź do galerii::
Wiosno, ach to Ty

20 marca uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum postanowili uczcić nadejście wiosny. Nie było to jednak tradycyjne powitanie. W tym dniu postawiono na rozrywkę. Dwie klasopracownie zostały przekształcone w sale kinowe. Młodzież mogła w ten sposób dokonać wyboru, jaki film chce obejrzeć. Natomiast o nasze podniebienia zadbały uczennice, które serwowały pyszne kanapki, sałatki, koktajle owocowe, gorącą czekoladę, ciasta (wśród nich znalazł się również wspaniały tort). Jedno jest pewne, brać gimnazjalna powitała wiosnę w doskonałych humorach.

::Przejdź do galerii::
"Romantyczne inspiracje" naszych gimnazjalistek

27 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Ciechanowie odbyła się uroczystość podsumowująca obchody Dni Patrona – Zygmunta Krasińskiego. W tym roku miała ona dla naszej szkoły szczególne znaczenie. Jednym z punktów programu było wręczenie nagród gimnazjalistom, biorącym udział w konkursach zorganizowanych przez Krasiniak. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice klasy drugiej: Julia Nowczyk, Angelika Przybyłowska oraz Monika Tarnowska, które zostały nagrodzone za udział w Powiatowym Konkursie Poetyckim "Romantyczne Inspiracje". Ich debiut okazał się wielkim sukcesem. Julka i Angelika zajęły ex aequo I miejsce, natomiast Monika – II. Naszym poetkom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

::Przejdź do galerii::
Konkurs z Krasińskim w tle

28 listopada sześć dziewcząt (Angelika Suska, Monika Stokowska, Karolina Pajewska, Zuzanna Łobacz, Angelika Przybyłowska oraz Monika Tarnowska) wzięło udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Romantycznej, organizowanym przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Zadaniem uczestników było zaprezentowanie repertuaru z zakresu literatury doby romantyzmu, w tym jednego utworu autorstwa Zygmunta Krasińskiego. Konkurencja była niezwykle silna. Do konkursy zgłosiło się ponad 30 gimnazjalistów. Nasze dziewczęta oczarowały obecnych swoimi interpretacjami, a najlepsza - Karolina Pajewska - zajęła III miejsce.

Wieści sportowe

Drużyna dziewcząt z naszego Gimnazjum zwyciężyła w Turnieju Halowej Piłki Nożnej w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego o Mistrzostwo Powiatu, pokonując 5 innych drużyn. Kilka dni później, ta sama drużyna, wywalczyła III miejsce w Turnieju Unihokeja. Chłopcy, wprawdzie nie zajęli miejsca na podium podczas Turnieju Piłki Nożnej, ale pokazali swoje serce do gry. Walczyli dzielnie, choć przyszło im zmierzyć się z faworytami tego turnieju.

Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy sukcesów.


Dni Honorowego Krwiodawstwa

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża obchodzone są co roku w listopadzie. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi oraz czas podziękowań. Nasi uczniowie, póki co nie mogą być jeszcze honorowymi dawcami, ale małymi kroczkami przygotowują się do tej szczytnej roli.
W tym roku szkolnym postawiliśmy na wiedzę: o krwi, o idei krwiodawstwa, o oddawaniu tego bezcennego leku, a wreszcie o diecie przyszłego krwiodawcy. Gimnazjaliści, podzieleni na grupy, przygotowali plakaty informacyjne i wystawę produktów, które warto jeść, by móc w przyszłości bez obaw oddawać krew. Kwas foliowy, żelazo, witamina B12 królowały w produktach przygotowanych przez uczniów. Już dziś, każdy młody człowiek mógł zadeklarować chęć oddawania w przyszłości krwi.
Liczymy, że nie są to tylko puste obietnice.
Marta Cichosz, Ewa Zalewska


::Przejdź do galerii::W piątek w naszym gimnazjum odbyła się wyjątkowa impreza - trening z medalistą olimpijskim, mistrzem świata i Europy w zapasach - Andrzejem Supronem.
Było to spotkanie z cyklu imprez, organizowanych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem każdej wizyty gwiazdy sportu jest dotarcie do wszystkich dzieci i zarażenie ich pasją do sportu oraz zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Inicjatorem akcji był wójt Marek Kiwit.
Uczniowie niezwykle entuzjastycznie podeszli do spotkania z panem Andrzejem Supronem. Wsłuchiwali się w to, co mistrz ma im do powiedzenia oraz równie chętnie brali udział w pokazie ćwiczeń, przygotowanych specjalnie dla nich.

::Przejdź do galerii::
7 listopada społeczność Publicznego Gimnazjum w Gumowie świętowała 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się turniej szkolny „Kiedy myślę… Polska”. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli pani Beata i pan Paweł Kosuda. Oprawą muzyczną zajął się pan Michał Burzyński. Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach, m.in. śpiewali piosenki, recytowali wiersze, rozwiązywali krzyżówkę, układali puzzle, rozpoznawali stroje ludowe, rzucali do celu itd. W rezultacie zwyciężyła klasa IIIA. Na podium znalazły się również IIa oraz IIIB. Nagrody, które wręczyła pani dyrektor Iwona Sapkowska, organizatorzy przygotowali dla wszystkich klas, biorących udział w turnieju. Uczniowie oraz nauczyciele jednogłośnie stwierdzili, iż taka forma „akademii” powinna na stałe wpisać się w tradycję naszej szkoły. Jakiż jest bowiem lepszy sposób nauki, niż ten poprzez dobrą, wspólną zabawę.

::Przejdź do galerii::
Kolejna edycja zbiórki kasztanów, organizowanej rokrocznie przez Samorząd Uczniowski, miała swój finał 16 października br. Gimnazjaliści zebrali w sumie ponad 4,5 tony kasztanów. W tegorocznej sesji arcymistrzami okazali się uczniowie klasy IIIa, zebrawszy 2380,7 kg, zajmując tym samym pierwsze miejsce.
Na II i III miejscu uplasowały się pierwszaczki.
Najlepszymi zbieraczami okazali się uczniowie klasy IIIa: Karolina Pajewska, Magdalena Brzezicka oraz ex aequo Justyna Przybysz i Patrycja Głażewska.
Zwycięzcy konkursu indywidualnego, w ramach nagrody, otrzymają stosowną do wygranej refundację kosztów letniej "Zielonej Szkoły", a zwycięska klasa, spędzi wybrany przez siebie dzień, w ciechanowskiej kręgielni, na koszt organizatorów zbiórki.

::Przejdź do galerii::
14 października w życiu szkoły oznacza święto całej jej społeczności. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gumowie postanowili uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Zamiast tradycyjnej części artystycznej, nagrali własny program „Szkolne rewolucje”. Do realizacji tego przedsięwzięcia przyczynili się również nauczyciele (p. Marta Śmigielska, p. Marlena Rochna, p. Anna Burzyńska oraz p. Michał Burzyński). Poza tym, bezcenny okazał się wkład pracy jednej z uczennic – Angeliki Przybyłowskiej – która nie tylko brawurowo zagrała główną rolę, ale również zajęła się montażem filmu, przyjętego z aplauzem. Tego dnia swoje święto mieli również pierwszoklasiści. Zostali oni oficjalnie przyjęci do grona uczniów Publicznego Gimnazjum w Gumowie. Jednak przed uroczystym ślubowaniem wszyscy obecni mogli poznać bliżej ich sylwetki, dzięki prezentacji – niespodziance. Całości dopełniła piosenka, koncertowo wykonana przez absolwentkę Mariolę Piekarską. Poza tym, obecna podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia "Sokołówek" im. Tomasza Klonowskiego - pani Maria Klonowska - złożyła na ręce pani dyrektor Iwony Sapkowskiej symboliczną laurkę, będącą podziękowaniem za dotychczasową współpracę. Nie ulega wątpliwości, iż dzień ten miał w naszej szkole niestandardowy przebieg.

::Przejdź do galerii::
W tym roku, po raz drugi, wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim "Myśląc Ojczyzna…" organizowanym przez ciechanowską Akcję Katolicką.
Uczennica klasy II - Monika Tarnowska zaprezentowała doskonałą interpretację wiersza ks. Jana Twardowskiego "Gdyby przyszli do Ciebie wtedy…" oraz utworu Zbigniewa Herberta "Wilki". Monika zajęła trzecie miejsce w kategorii gimnazjów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich :)
Zakończenie roku szkolnego

27 czerwca rok szkolny 2013/2014 został oficjalnie zakończony. Tradycyjnie już dla naszego gimnazjum miał on charakter bardzo uroczysty. Na początku uczennice klasy Ia oraz IIb zaprezentowały program artystyczny, którego zresztą były współautorkami, będącego wyrazem ich sympatii do, opuszczających progi szkoły, starszych kolegów i koleżanek. Następnie pani dyrektor - Iwona Sapkowska - wręczyła nagrody. A było ich w tym roku naprawdę wiele. Oprócz nagród książkowych, znalazły się również i rzeczowe. Niektórzy szczęśliwcy wychodzili po upominki kilkakrotnie, a do domów wracali z pokaźnym bagażem ;) Wśród nagrodzonych znaleźli się najlepsi uczniowie, laureaci ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych, a także międzyszkolnych konkursów. Poza tym swoje gratyfikacje odebrały uczennice ze sklepiku szkolnego, dziewczęca drużyna sportowa, Samorząd Uczniowski, klasowi super koledzy i super koleżanki, uczniowie ze wzorową frekwencją, najżarliwsi czytelnicy itp. Po ilości nagród, jakie zostały rozdane, należy wnioskować, iż rok 2013/2014 zapisze się w historii naszego gimnazjum jako niezwykle udany. Do zobaczenia po wakacjach!


::Przejdź do galerii::


W dniu 24 marca 2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Ciechanowie odbył się konkurs wiedzy o polskim generale Józefie Bemie. Uczestnicy konkursy zostali wcześniej wyłonieni w swoich macierzystych szkołach. Nasze gimnazjum reprezentowały Ilona Tarnowska oraz Magdalena Kraśniewska i co najciekawsze, obydwie zajęły kolejno I i II miejsca. Dziewczyny okazały się mistrzyniami wiedzy o generale. Gratulujemy!Nie ma na nas mocnych ;)

W kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs – Stypendiada Polonistyczna. Składa się on z trzech etapów:
 1. Konkursu czytelniczego "I Ty bądź czytelny!"
 2. Konkursu ortograficznego "Ortograf"
 3. Konkursu literackiego "Polonus"
Z każdego z nich wyłaniani są laureaci. Następnie wszystkie punkty są sumowane i wybierane zostają zwycięskie szkoły. W tym roku Publiczne Gimnazjum w Gumowie otrzymało Złoty Puchar, co oznacza, iż pokonaliśmy gimnazja z całej Polski i zajęliśmy I miejsce.
Na sukces ten złożyło się III miejsce Isabelli Karpińskiej w konkursie czytelniczym, a także wyróżnienia, które otrzymały: Angelika Przybyłowska, Monika Tarnowska, Magdalena Janiszewska, Isabella Karpińska, Kaja Kamińska, Zuzanna Łobacz, Patrycja Głażewska, Ilona Tarnowska, Magdalena Kucharska, Anita Piotrowska i Magdalena Kraśniewska.
I choć konkurs wzbudził w nas trochę kontrowersji, cieszymy się z sukcesu i postaramy się powtórzyć go w przyszłym roku!Warto zbierać makulaturę...

Zgodzą się z tym zapewne uczniowie klas trzecich, którzy 23 czerwca bawili się na pikniku w Niestumiu, będącym nagrodą za zebranie największej ilości cennego surowca. Z możliwości wspólnego biesiadowania skorzystało również 6 najaktywniejszych dziewcząt z klasy IIb. Jak przystało na nagrodę, koszt jej w większości został pokryty z funduszy szkoły. Wśród atrakcji znalazła się m.in. przejażdżka zaprzęgiem, kolejką. Odważniejsi mogli spróbować jazdy konnej. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnego posiłku z grilla. Tego dnia nawet pogoda sprzyjała nagrodzonym, którzy w doskonałych humorach wracali z pikniku.


::Przejdź do galerii::
Sukcesy w Lidze Zadaniowej i Kangurze

W sobotę, 7 czerwca 2014r., odbyła się w Gimnazjum Nr 1 w Ciechanowie uroczystość wręczenia dyplomów i nagród uczniom, którzy w tegorocznej edycji Ligi Zadaniowej osiągnęli najlepsze wyniki. Z naszej szkoły Magdalena Żółtańska zajęła II miejsce, a uczennice Isabella Karpińska i Angelika Przybyłowska III miejsca.

Magdalena Żółtańska może cieszyć się podwójnym sukcesem, ponieważ uzyskała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”.

Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


::Przejdź do galerii::
W kwietniu bieżącego roku odbyłam niezapomnianą podróż do stolicy Belgii - Brukseli. Była ona nagrodą w konkursie historycznym „Polaków drogi do wolności po klęsce powstania styczniowego na przykładzie Sokołówka”, w którym to, dzięki wytężonej i sumiennej pracy, uzyskałam tytuł laureata. Wycieczka została ufundowana przez biuro poselskie Danuty Hübner.
Jednym z ważniejszych punktów programu było zwiedzanie Brukseli pod kierunkiem przewodnika i możliwość obejrzenia z bliska Parlamentu Europejskiego oraz wielu innych ciekawych obiektów takich jak Katedra św. Michała i św. Guduli czy Wielki Plac w Brukseli. Niezwykłą atrakcją była także szansa podziwiania wspaniałych zabytków Antwerpii np. Zamku Het Steen czy Katedry Najświętszej Marii Panny.
Miałam również okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Danutą Hübner, podczas którego poruszone zostały aktualne rolne problemy finansowe i gospodarcze Polski.
Wycieczka dostarczyła mi niezapomnianych wrażeń, a moja wiedza wzbogaciła się w cenne informacje na temat kultury, historii i tradycji Belgii.

Isabella Karpińska

::Przejdź do galerii::>>> Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z wycieczki do Tropical Islands


>>> Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z wycieczki do Londynu


21 marca nasza szkoła powitała wiosnę na sportowo.
Do obejrzenia fotorelacji z tego dnia, zapraszamy na stronę naszego bloga.
Dzień Matematyki

14 marca w naszej szkole odbył się, po raz kolejny, Dzień Matematyki. Przygotowania do niego, uczniowie rozpoczęli kilka dni wcześniej. Efekty ich pracy mogliśmy podziwiać podczas samej uroczystości.
Święto Matematyki to turniej międzyklasowy. Wśród konkurencji znalazły się: matematyczne skojarzenia, prezentacja wcześniej wylosowanej bryły, krzyżówka, „zaśpiewaj matematycznie” - uczniowie śpiewali o twierdzeniu Pitagorasa, własnościach potęg, czy definicji funkcji.
Młodzież z koła teatralnego, pod kierunkiem pani Marty Śmigielskiej, przedstawiła scenki związane z matematyką.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu punktów, miejsca na podium zajęli:
I miejsce - klasa IIIb
II miejsce - klasa IIIa
III miejsce - klasa I


Podczas obchodów Dnia Matematyki odbyło się podsumowanie konkursu "Maths in English".
Laureatami zostali:
I miejsce - Angelika Przybyłowska kl. I
II miejsce - Magdalena Żółtańska kl. IIb
III miejsce - Ilona Tarnowska kl. IIIb


Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

::Przejdź do galerii::Nasz szkoła została zakwalifikowana do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej - „WF z Klasą”. Jest on realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portaluSport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.
„WF z klasą” – to ogólnopolska akcja edukacyjna, mająca zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach. „WF z klasą” ma służyć poprawie warsztatu nauczycieli i wsparciu szkół, m.in. poprzez przygotowanie opracowanych przez specjalistów propozycji zajęć.
Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Kształtowanie w uczniach nawyku regularnego uprawiania sportu jest tak samo ważnym zadaniem szkoły, jak uczenie samodzielnego myślenia. Dlatego szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów w kilku wybranych dyscyplinach. Jeśli lekcje WF-u są monotonne lub wiążą się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej. Program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Wszelkie działania wynikające z przystąpienia naszej szkoły do programu możecie śledzić na naszym blogu. Zapraszamy do dzielenia się z nami własnymi spostrzeżeniami, pomysłami, a przede wszystkim do wspólnej pracy i zabawy!

Blog Publicznego Gimnazjum w GumowieNasze mistrzynie

Sukcesem zakończył się udział naszej drużyny w Mistrzostwach Powiatu w halowej piłce nożnej dla dziewcząt, który odbył się 19 listopada. Nasze uczennice wywalczyły I miejsce. Dalszym etap rozgrywek był udział w zawodach rejonowych w Baboszewie w dniu 26 listopada. Tam, po zaciętych meczach, dziewczyny w rezultacie stanęły na podium na trzecim miejscu. Jest to niewątpliwy sukces naszej drużyny, której gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw.


Sukcesy w konkursie historycznym
"Polaków drogi do wolności po klęsce powstania styczniowego na przykładzie Sokołówka"

Dzień 12 listopada 2013 r. zapisze się na kartach historii naszej szkoły jako wyjątkowy. A wszystko za sprawą trzech uczennic: Isabelli Karpińskiej, Magdaleny Żółtańskiej oraz Magdaleny Kraśniewskiej. Dziewczyny bowiem, po wygraniu eliminacji szkolnych, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Polaków drogi do wolności po klęsce powstania styczniowego na przykładzie Sokołówka”. Inicjatorem przedsięwzięcia była pani Maria Klonowska - członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i przewodnicząca Społecznego Komitetu Upamiętniania Idei Sokołówka. Natomiast organizatorzy konkursu to: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie i Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie. Konkurs objął patronatem Starosta Ciechanowski, Prezydent Miasta Ciechanowa i Dyrektor Muzeum Historycznego Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, a patronatem medialnym "Tygodnik Ciechanowski" ,"EXSTRA Ciechanów", "Czas Ciechanowa", Ciechanowskie TV oraz Radio Ciechanów.
Do rywalizacji przystąpiło 44 uczniów. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: na poziomie gimnazjum (9 szkół) i szkoły ponadgimnazjalnej (7 placówek). Uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym, składającym się z 35 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Okazało się, iż na poziomie gimnazjum nasze dziewczyny były bezkonkurencyjne. Isa zajęła pierwsze miejsce, Magda Żółtańska drugie, a Magdzie Kraśniewskiej zabrakło bardzo niewiele do trzeciego, dlatego otrzymała wyróżnienie. Radość jest o tyle większa, iż zdobywczyni pierwszego miejsce wyjedzie w nagrodę do Brukseli, a druga z dziewcząt otrzymała tablet. Były to nagrody zapewnione przez organizatorów. Natomiast nagroda dla Magdy Kraśniewskiej za wyróżnienie została zakupiona przez szkołę, by podziękować i docenić pracę, jaką uczennica włożyła w przygotowanie do konkursu. Ona również otrzymała tablet. Dziewczyny! Jesteśmy dumni!
Należy również wspomnieć, iż uczennicom, w przygotowaniach do konkursu, pomocą służył nauczyciel historii, pan Paweł Kosuda, któremu również należą się gratulacje!
Aby podkreślić rangę konkursu oraz bezapelacyjny sukces naszych uczennic, 21 listopada, pani Maria Klonowska wraz z dyrektor Delegatury KO Agatą Pawłowską, uroczyście wręczyły dziewczętom dyplomy w obecności przewodniczącego Rady Gminy – pana Eugeniusza Olszewskiego – oraz całej społeczności szkolnej. Był to również doskonały moment na podsumowanie dotychczasowej działalności Szkolnego Koła Przyjaciół Sokołówka.


::Przejdź do galerii::


2 grudnia 2013 r. w godzinach 15.00 - 17.00 odbędzie się spotkanie z zakresu profilaktyki uzależnień
dla rodziców i nauczycieli.

Temat spotkania: Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?
 1. Czym odurzają się dzieci?
 2. Zagrożenia wynikające z używania środków psychoaktywnych.
 3. Uzależnienia behawioralne (od Internetu, komputera, gier itp.)
 4. Mechanizmy uzależnienia.
 5. Jak rozpoznać, że dziecko zażywa narkotyki?
 6. Objawy uzależnienia.
 7. Sposoby postępowania z dzieckiem uzależnionym.
 8. Gdzie szukać pomocy?
Po spotkaniu możliwość konsultacji indywidualnych.


Drodzy Rodzice

13 listopada 2013 r. w godzinach 13.00 – 15.00, w naszej szkole, odbędzie się dyżur konsultacyjny prowadzony przez panią psycholog – M. Kaliszewską – pracownika Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ciechanowie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.Wycieczka do Torunia

30 października 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Torunia. Wizytę w mieście Kopernika rozpoczęliśmy od niezwykłej lekcji w Żywym Muzeum Piernika. Atmosfera tego miejsca, wystrój, rekwizyty oraz gospodarz pokazu, słynny Mistrz Piernikarski, któremu pomagała  Wiedźma Korzenna sprawili, iż czuliśmy się jak w szesnastowiecznej piekarni, gdzie po krótkim terminowaniu u mistrza, sami upiekliśmy własne pierniki. Następnie, w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego obejrzeliśmy pokaz astronomiczny „Wirująca Ziemia”. Kolejnym punktem programu był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Zachwyciły nas gotyckie budowle stojące przy wąskich uliczkach, Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, Dom Kopernika, spichlerze, Dwór Artusa czy Katedra świętych Janów - najwspanialsze toruńskie zabytki. Wizytę w tym magicznym mieście zakończyliśmy w kręgielni. Następnie posileni, zmęczeni, ale w doskonałych humorach, wyruszyliśmy w powrotną podróż.


::Przejdź do galerii::NOC GROZY

Legenda głosi, że Halloween to noc, kiedy zmarli powstają z grobów i swobodnie krążą wśród żywych w towarzystwie innych przerażających postaci. Rytuały związane z wigilią dnia Wszystkich Świętych wymyślono po to, aby chronić ludzi przed niecnymi intrygami tych istot. Uczniowie naszego gimnazjum przekonali się, że pewnych tradycji nie należy lekceważyć. 25 października, nic nie działo się tak jak zwykle. Godzina 18 - mrok, cisza, czarne stroje i makabryczne uśmiechy dyniowych gęb. Nadeszła „Noc Grozy”… W programie znalazły się, rzecz jasna, mrożące krew w żyłach horrory, „opowiadania z dreszczykiem”, przerażająca zabawa w podchody i w chowanego, ale również mumifikowanie niepokornych. Rozstaliśmy się w sobotni poranek związani obietnicą, że za rok powtórzymy tę noc, w tym samym gronie.


::Przejdź do galerii::
"Myśląc Ojczyzna"

17.10.2013r. w Domu Parafialnym „Katolik” w Ciechanowie odbył się konkurs recytatorski poezji religijnej i patriotycznej „Myśląc Ojczyzna”. Nadrzędnym celem konkursu było uczczenie Dnia Papieskiego oraz aktywizowanie miłośników poezji poprzez prezentowanie ich potencjału twórczego. Trzy uczennice naszego gimnazjum: Emilia Wesołowska, Anita Piotrowska i Karolina Pajewska wzięły udział w turnieju, recytując utwory ks. Jana Twardowskiego oraz poezję wieszczów doby romantyzmu. Prezes szkolnego koła teatralnego „Pinezka”- Emilia Wesołowska zajęła II miejsce, pokonując tym samym kilkunastu rówieśników. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


::Przejdź do galerii::
Gimnazjaliści w Modlinie

30 września uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami „odebrali” swoją nagrodę za zwycięstwo w ubiegłorocznej zbiórce makulatury. A było o co walczyć... Gimnazjaliści zostali zaproszeni przez prezesa Wojskowego Koła Łowieckiego „Wkra” pana Ireneusza Jankowskiego oraz łowczego koła - pana Andrzeja Pietrasa - do Modlina. Dzięki temu poznali fragment historii związanej z jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Zwiedzili m.in. wieżę zachodnią koszar, zwaną „tatarską”, „czerwoną" lub „kaukaską"; największe miejsce kaźni na Mazowszu, które pochłonęło ok. 65 tysięcy ofiar, czyli Fort III w Pomiechówku; Fort I, gdzie znajduje się Pomnik Rodziny Zakroczymskiej. Swoje siły mogli zregenerować w cukierni M. Szarow, gdzie czekały na nich słodkości oraz gorąca herbata. Następnym punktem programu była pomoc w sadzeniu drzewek w Zakroczymiu. Ostatnią atrakcją była biesiada w samym środku modrzewiowego lasu w przepięknym ośrodku „Wilczy Jar”. Na uczestników wycieczki czekała tam gorąca grochówka oraz hamburgery z grilla. Nadwyżkę kalorii można było spalić podczas gry w strzałki bądź zjeżdżając na linie. „Nagroda” w całości sponsorowana była przez koło łowieckie „Wkra”, a najlepszym podziękowaniem za nią niech będą roześmiane twarze gimnazjalistów, które można zobaczyć na zdjęciach w galerii ;).


::Przejdź do galerii::>>> Zapraszam do obejrzenia zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2012/2013Gimnazjaliści
na Stadionie Narodowym

29 maja kilkunastu uczniów naszej szkoły zwiedziło Stadion Narodowy w Warszawie. Była to grupa najlepszych oraz najaktywniejszych sportowców Publicznego Gimnazjum w Gumowie. Wyjazd był formą nagrody za ich zaangażowanie, ponieważ uczniowie płacili jedynie za bilet wstępu. Środki finansowe na pokrycie kosztów dojazdu zdobyli opiekunowie Szkolnego Koła Sportowego "Olimpijczyk" – pani Jolanta Pawlak oraz pan Michał Burzyński, którzy byli organizatorami tejże wycieczki. Dzięki nim uczniowie poznali trasy Stadionu Narodowego, którymi poruszają się fani piłki w czasie meczu, odwiedzili również strefę VIP, weszli do loży VIP i przekonali się, jaki jest z niej widok. Sprawdzili, w jakich warunkach przebierają się piłkarze przed meczem oraz jak pracują dziennikarze w czasie imprez.


::Przejdź do galerii::
TRZYMAJ FORMĘ!

Od kilku lat nasze gimnazjum realizuje program TRZYMAJ FORMĘ! Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
W roku szkolnym 2012/2013 realizacja programu sprowadziła się między innymi do:
 • pogadanek nauczycieli wychowania fizycznego na temat aktywnego i zdrowego stylu życia,
 • przyrządzania potraw, głównie sałatek,
 • zajęć gimnastycznych,
 • zajęć na basenie oraz fitness,
 • zawodów sportowych,
 • prezentacji multimedialnej „Żyj smacznie i zdrowo”,
 • projekcji filmu na temat szacunku do żywności, nagranego przez uczniów klasy IIb,
 • prezentacji i degustacji potraw przygotowanych na bazie wylosowanych warzyw i owoców.

Podsumowaniem wszystkich działań, mających na celu profilaktykę prozdrowotną był turniej TRZYMAJ FORMĘ! Zwycięzcą została klasa IIb, która w nagrodę pojechała na basen.

::Przejdź do galerii::
Zielona Szkoła

Tuż, tuż przed końcem roku szkolnego grupa 39 uczniów naszego gimnazjum odwiedziła miasto Olsztyn i jego okolice. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się gimnazjaliści, którzy w tym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, aktywni członkowie szkolnego koła PCK oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego. Część uczniów skorzystała z całkowitego dofinansowania (nagroda za całoroczną pracę), liczna grupa pokrywała tylko część kosztów, niewielu natomiast płaciło całość.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Hotel Termy Medical Warmia Park w Pluskach, a tam zabawy w basenie. Potem już Nowa Kaletka i ośrodek wypoczynkowy „Kłobuk”. Wśród sosnowych lasów w drewnianych domkach spędzaliśmy ciekawie czas. Kąpiel w jeziorze Gim (I klasa czystości wód), ognisko, pieczenie kiełbasek i zabawy na świeżym powietrzu zakończyły pierwszy dzień wycieczki.
Upał (ponad 30oC w cieniu) zmienił trochę nasze plany i drugiego dnia, zamiast kilkugodzinnej przygody w parku linowym, miło spędziliśmy czas w klimatyzowanej sali kinowej. Stały punkt każdej szkolnej wycieczki, czyli wizyta w KFC, zakończyła naszą dwudniową Zieloną Szkołę. Wesoła atmosfera w szkolnym gimbusie, uśmiechnięte twarze uczniów i ich opiekunów (p. Jolanty Pawlak, p. Marty Wojnowskiej, p. Ewy Zalewskiej) to najlepsze potwierdzenie tego, że wycieczka się udała.

::Przejdź do galerii::
PROJEKT - "PSIAK"

Chcąc zmieniać świat, należy zacząć od siebie. Klasa IIIa zaczęła od swojego środowiska. To był poniedziałek, czwar­tego marca, kiedy uczniowie rozpoczęli projekt edukacyjny "Pomagamy zwie­rzętom ze schroniska" Przez ostatnie dwa miesiące na terenie naszego gimnazjum odbywały się różne akacje, a sam projekt miał na celu uświadomienie społeczności szkolnej o problemie, jakim jest bezdomność zwierząt. Uczniowie podzielili się na cztery zespoły:
 • grupa medialna (Ania Wodzyńaka, Olga Trzcińska, Karolina Dąbrowska, Magda Muzińska, Krzysiek Wernicki) Zostały przed nimi postawione dosyć trudne zadania, do których należało między innymi: nawiązanie kontaktu ze schroniskiem w Pawłowie, nakręcenie filmu dokumentalnego czy przeprowadzenie wywiadu. Niestety, mimo wielu prób nasza grupa nie zdołała podołać tym wyzwaniom. Jednak jej członkowie w inny sposób zaangażowali się w realizację projektu – gazetka, ścianka oraz sprzedaż gofrów.
 • grupa informacyjna (Ola Golubińska, Damian Waśniewski, Adrian Kruszewski, Adrian Pyszyński Czarek Brzozowski) Zadania tego zespołu mieściły się w szerokim zakresie. Można je podzielić na trzy części. Pierwsza, typowo informacyjna – artykuł na lokalnym portalu ciechanowinaczej.pl. Kolejna, artystyczna mająca na celu oprawę plastyczną projektu. Były to wszelkiego rodzaju plakaty, gazetki ścienne, ścianki oraz przedstawienie na zakończenie projektu. Ostatnia część to wsparcie finansowe, dzięki sprzedaży gazetki „Projekt-Psiak”.
 • grupa kulinarna (Noemi Borowska, Dominik Lazarski, Michał Boniewski, Krystian Brzezicki, Jacek Kowalski) Celem tego zespołu było  wsparcie schroniska pod względem materialnym ze środków pozyskanych ze sprzedaży ciast. Odbyły się dwie tego typu akcje, w które uczestnicy zespołu czynnie się zaangażowali.
 • zespół zbierania darów (Klaudia Bialik, Anita Nitowska, Katarzyna Strzeszewska, Paweł Bastecki, Adrian Prusiński, Damian Matuszewski, Łukasz Hajdacki, Tomasz Krośnicki Piotr Oleksiński) Celem tej grupy była zbiórka pieniędzy z organizacji na obszarze szkoły dyskoteki. Mimo tego, iż impreza odbyła się po zakończeniu projektu, wszyscy bardzo dobrze się bawili. Oprócz głównego celu, członkowie zespołu zaangażowali się również między innymi w produkcję i sprzedaż gofrów oraz proces tworzenia ścianki informacyjnej.

Warto dodać, iż uczniowie w czasie trwania projektu zebrali ponad 500 zł. Pieniądze te zostaną wkrótce przekazane na rzecz fundacji, pomagającej bezpańskim zwierzętom, bo „Tylko z pomocą silnych, można dopomóc słabym”.

::Przejdź do galerii::
Niecodzienny dzień w naszym Gimnazjum

Dzień 14. grudnia zapisze się w historii naszej szkoły jako wyjątkowy. Odbyła się wówczas prezentacja dwóch projektów edukacyjnych: "A to Polska właśnie… - tydzień języka polskiego" oraz "Zabytki ziemi ciechanowskiej zasługujące na szczególną uwagę". W realizacji pierwszego udział wzięli uczniowie klas drugich, którzy pracowali pod czujnym okiem pani Anny Burzyńskiej, pani Marty Śmigielskiej oraz pani Marlena Rochna. Młodzież została podzielona w zespoły, którym przydzielono poszczególne zadania.
Najliczniejsza grupa zajęła się przygotowaniem inscenizacji „Dziadów” części II. Mimo tremy, ich występ był brawurowy. Gra aktorów, kostiumy, charakteryzacja, podkład muzyczny czy też dekoracja zrobiły na widzach ogromne wrażenie. To było naprawdę spotkanie z wielkim teatrem.
Kolejni uczniowie mieli za zadanie przygotowanie dekoracji szkoły m.in. wykonanie olbrzymiej mapy Polski, plakatów, drzewa genealogicznego języka polskiego, miniaturowych flag oraz zaproszeń dla gości. Efekt ich pracy był zaskakujący. Czyżby należało stworzyć klasę o profilu artystycznym?
Następny zespół pracował nad wydaniem specjalnego numeru gazetki szkolnej. Uczniowie musieli poznać tajniki powstawania pisma, zebrać materiały, przeprowadzić wywiad, dokonać korekty... Oj, ciężka jest praca redaktora. Niemniej wysiłek się opłacał. Powstało historyczne wydanie gazetki szkolnej, która w niczym nie ustępuje profesjonalnym pismom.
Zadaniem kilku osób było przygotowanie i opracowanie konkursu ortograficznego. Najpierw jednak musieli wykonać plakat, zachęcający uczniów oraz nauczycieli do wzięcia w nim udziału. Poza tym przygotowali regulamin tegoż konkursu i przygotowali zadania. Profesor Miodek byłby dumny...
Ostatnia grupa miała najbardziej apetyczną pracę. Ich zadanie polegało na stworzeniu wystawy „Kuchnia polska na przestrzeni wieków” oraz przygotowaniu degustacji potraw naszej kuchni regionalnej. Myślę, że gdyby Magda Gessler zobaczyła te pięknie udekorowane stoły oraz spróbowałaby potraw, na pewno podpisałaby się pod taką restauracją.
Realizacją drugiego projektu zajęli się uczniowie klasy IIIb. Opiekunem przedsięwzięcia został pan Paweł Kosuda. Młodzież wykonała makiety najpopularniejszych zabytków ziemi ciechanowskiej. Aby efekty ich pracy były bardziej wymowne, uczniowie przebrali się w odpowiednie stroje.
Dzień, w którym uczniowie zaprezentowali wyniki swojej pracy miał wyjątkowy charakter. Pierwszym punktem programu było wykonanie inscenizacji „Dziadów” cz. II. Następnie swoje talenty wokalne zaprezentowało kilka uczennic, których przygotowaniem do występu zajął się pan Michał Burzyński. Niespodzianką było spotkanie z reżyserem, dokumentalistą, laureatem prestiżowych nagród – panem Krzysztofem Magowskim. W drugiej części uroczystości, młodzież zaprosiła wszystkich do zwiedzenia wystawy makiet zabytków ziemi ciechanowskiej oraz na degustację potraw kuchni polskiej, połączoną z wystawą „Kuchnia polska na przestrzeni wieków”.
Występy uczniów oglądali zaproszeni rodzice, uczniowie klas szóstych szkół gminnych, ich nauczyciele oraz przedstawiciele gminy - kierownik Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół oraz Marek Kiwit - wójt Gminy Ciechanów.
Dużo mówi się o utracie tożsamości narodowej w dzisiejszych czasach. Nasza młodzież pokazał, iż nie zgadza się z tym twierdzeniem. Dzięki ich staraniom poczuliśmy się dumni z tego, iż jesteśmy Polakami.

::Przejdź do galerii cz. I::

::Przejdź do galerii cz. II::30 listopada 2012r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem WKU w Ciechanowie – kapitanem Piotrem Staniszewskim na temat wojskowego wsparcia władz cywilnych i społeczeństwa w sytuacji klęsk żywiołowych i katastrof. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) oraz przybliżona została ścieżka edukacyjno – zawodowa prowadzącą do służby wojskowej.

::Przejdź do galerii::
Wycieczka do Warszawy

22 listopada uczniowie klas drugich oraz Ia, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń i pani dyrektor, wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyprawę rozpoczęli od zwiedzenia Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie mogli poczuć zapach wielkich pieniędzy ;). Następnie udali się do Domu Spotkań z Historią. Miała tam miejsce niecodzienna lekcja historii o Januszu Korczaku. Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, otwartego w sześćdziesiątą rocznicę jego wybuchu. Jest ono wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. Następnie wszyscy udali się do Cinema City, gdzie obejrzeli hit kinowy ostatnich tygodni – „Zmierzch. Przed świtem” część 2.
Wycieczka miała niezwykle napięty program, ale dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

::Przejdź do galerii::Przygoda w Łodzi

19 października, w słoneczny piątek, 41 uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami udało się do Łodzi. W pro­gramie wycieczki znalazł się spacer reprezentacyjną ulicą miasta, a jedno­cześnie jedną z najdłuższych handlo­wych ulic Europy, zjazd torem sa­neczkowym z Rudzkiej Góry, wizyta w Muzeum Fabryki. Młodzież mogła poznać dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych, a także dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie robotników zakładów włókienniczych.
Pobyt w profesjonalnej kręgielni i w nowoczesnym centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowym Manufaktura zakończył niezapomniany pobyt w drugim, co do wielkości, mieście Polski.

::Przejdź do galerii::Podsumowanie akcji
zbierania kasztanów

Korzystając z hojnych darów jesieni młodzież naszego gimnazjum przystąpiła do akcji „Dokarmiamy zwierzęta leśne”. W jej ramach zbierane były kasztany, które podczas zimowych chłodów, stanowić będą najlepsze źródło pokarmu dla leśnych mieszkańców, głównie danieli. Są one bowiem bogate w wita­miny i substancje odżywcze.
W ciągu kilku tygodni trwania akcji uczniowie zebrali ponad 3755 kg tej karmy. Najwięcej, bo 933 kg przyniosła klasa IIIb. W klasyfikacji indywidualnej wygrała Magda Kraśniewska z klasy IIa (371 kilogramów). Dla niej i jeszcze czterech najlepszych „zbieraczy” SU ufundował nagrody.
Akcje, taka jak ta, dają obopólne korzyści. Z jednej strony to mądry sposób promowania nawyków ekologicznych wśród młodych osób, nauka wrażliwości dla zwierząt, a także oszczędne gospodarowanie zasobami przyrody, z drugiej wymierne dobro zwierząt leśnych.
Warto zatem w trakcie jesiennego spaceru nie tylko zachwycać się kolorami drzew, ale także pozbierać rozrzucone kasztany i żołędzie.Zielona Szkoła w Olsztynie

W dniach 26 - 28 września siedem­naścioro gimnazjalistów, pod opieka panów Pawła Kosuda i Michała Burzyńskiego, odkrywało najciekawsze miejsca stolicy Warmii i Mazur. Był to już trzeci wyjazd organizowany dla uczniów z najlepszymi wynikami w nauce oraz wyróżniających się w pracy na rzecz Publicznego Gimnazjum w Gumowie, na który to środki finansowe zbierają nauczyciele. W tym roku z całkowitego dofinansowania skorzy­stało 11 osób, które tym samym pojechało za przysłowiowy grosik. Koszty pozostałych były uzależnione m.in. od uzyskanej średniej ocen i wahały się od 20 zł do 50 zł.
Uczestnicy, do Olsztyna, dotarli pociągiem. Zamieszkali w schronisku młodzieżowym. Pierwszego dnia obejrzeli oni seans „Kosmiczny rejs” w Planetarium oraz film Paranorman” w kinie Helios. Drugi dzień niektórzy będą wspominać przez długie lata, albowiem spędzili go na całodziennych szaleństwach w 3 - poziomowym aquaparku, mieszczącym się w hotelu Warmia Park w Pluskach. Na gimnazjalistów czekało moc atrakcji m.in. ścianka wspinaczkowa; zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności (nazwy mówią za siebie): kamikaze, cebula, anakonda, rwący potok; jacuzzi zewnętrzne; podwodne akwaria i wile innych. Ostatniego dnia młodzież wybrała się do Teatru Lalek na spektakl „Fałszywa księżniczka”, a następnie na spacer po Starówce oraz wizytę w Muzeum Kopernika.
Nie pozostaje nic innego, jak brać się do pracy, by w tym roku szkolnym również móc skorzystać z takiej formy nagrody. Wszyscy mają szansę. POWODZENIA!

::Przejdź do galerii::POZNAJEMY SIEBIE

Uczniowie pierwszych klas to młodzież z różnych szkół podstawowych, która naukę w gimnazjum zaczyna w najtrudniejszym okresie dojrzewania. Aby umożliwić im wspólne działania, pani pedagog zorganizowała dla nich zajęcia integracyjne oparte głównie na zabawach. Uczniowie w trakcie gier mieli szansę na wzajemne poznanie, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i nawiązanie nowych znajomości.
::Przejdź do galerii::

Dnia 3 września 2012 roku miało miejsce rozpoczęcie roku szkolnego. Jak co roku uroczystość poprowadziła pani dyrektor, która powitała wszystkich obecnych. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów. Całej społeczności uczniowskiej życzyła zapału i sukcesów w nauce, nauczycielom – wytrwałości i cierpliwości.
>>> Zapraszam do obejrzenia zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2011/2012
Piknik w Gołotach

Oj opłaca się zbierać makulaturę... Przekonali się o tym uczniowie trzech klas – Ia, Ib oraz IIb, którzy w nagrodę za zebranie największej ilości cennego materiału, uczestniczyli w pikniku w Gołotach. Zaprosił nas tam prezes Wojskowego Koła Łowieckiego „Wkra” - pan Ireneusz Jankowski. Dzięki jego hojności i uprzejmości oraz zaanga­żowaniu pani Barbary Kociędy, pana strażnika Ryszarda Kociędy oraz przyjaciela koła – pana Daniela Nitowskiego – napełniliśmy swoje brzuszki pysznościami, które dla nas przygotowali. Natomiast Pan Andrzej Pietras – łowczy koła – zadbał o strawę dla naszych umysłów i wzbogacił wiedzę gimnazjalistów w niezwykle ciekawie przekazane, wiadomości o leśnej zwierzynie. Na tym nie koniec atrakcji – członek koła pan Jarosław Kosmalski okazał się świetnym przewodnikiem podczas przejażdżki specjalnym samochodem, używanym przez myśliwych, pan nadleśniczy Tomasz Dróżdż przyjechał, by się z nami osobiście spotkać, a w konkursie wiedzy o leśnej florze i faunie najlepsi słuchacze mogli zdobyć upominki. Nie zabrakło też czasu na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Aż żal było odjeżdżać! Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

::Przejdź do galerii::


W dniach 20-25.05.2012r. grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Gumowie pojechała na wycieczkę do Zakopanego... >>>więcej„Szkolny dzień bez przemocy” 2012

KIBICUJĘ FAIR PLAY

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum w Gumowie przystąpiły do ogólnopolskiego programu „Szkoła bez przemocy”. W tym roku hasło przewodnie brzmiało KIBICUJĘ FAIR PLAY. W związku z tym 17 maja odbył się mecz piłki nożnej, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej kontra uczniowie Gimnazjum oraz rodzice i zaproszeni goście. Przed spotkaniem został odczytany KODEKS KIBICA - FAIR PLAY, ponadto uczniowie obu szkół zaprezentowali hymny kibica: „Dalej orły” w wykonaniu uczennic K. PodlasińskiejM. Piekarskiej, „Koko, Koko Euro Spoko” w wy­konaniu uczennic klasy V oraz „Hymn Małego Kibica”, który przygotowali uczniowie kla­sy IIIa.
Aby wprowadzić uczniów w ideę kibicowania p. M. Burzyński przeprowadził test wiedzy o Euro 2012, konkurs plastyczny związany z ideą FAIR PLAY oraz zorganizował rozgryw­ki „dzikich drużyn”.
Cała społeczność szkolna, ubrana w biało – czerwone stroje aktywnie kibicowała swoim drużynom. Nad przestrzeganiem zasad fair play czuwał sędzia p. Michał Burzyński. Po meczu na wszystkich czekała słodka niespodzianka - tort w barwach narodowych, przygotowany przez pracownice Publicznego Gimnazjum w Gumowie: p. Joannę Pajewską oraz p. Katarzynę Laskowską.
Równie ważnym elementem owego przedsięwzięcia były warsztaty profilaktyczne dla rodziców z zakresu agresji i przemocy, które poprowadził nadkom. Leszek Goździewski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.
Jeśli FAIR PLAY to sport, jeśli sport to między innymi boks. Swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czarni” Regimin pod kierunkiem pana Radosława Chojnackego.
Zespół muzyczny „Active” w składzie Marek Szczepański oraz Piotr Piotrowski zadbali o oprawę muzyczną i dobrą zabawę wszystkich uczestników.
Organizatorki imprezy - Marta Wojnowska i Anna Jędraszczak - pragną serdecznie podziękować rodzicom oraz zaproszonym gościom, którzy aktywnie uczestniczyli w „Szkolnym Dniu bez przemocy”.
::Przejdź do galerii::
TRZYMAJ FORMĘ

Każdy z nas ma swoje marzenia: jeden chciałby być sławnym, inny bogatym, ktoś marzy o odległych, egzotycznych krajach, a może o wygranej w Lotto, ale z pewnością wszyscy chcieliby być zdrowymi i sprawnymi przez całe życie. Jednak żeby to osiągnąć należy zażywać ruchu, dbać o kondycję fizyczną i psychiczną i stosować się do zasad prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. I dlatego społeczność uczniowska, rodzice i nauczyciele naszego Gimnazjum oraz starsze klasy Szkoły Podstawowej przystąpiły po raz kolejny do Programu Edukacyjnego TRZYMAJ FORMĘ. Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Działania prowadzone w roku szkolnym 2011/2012
 • prezentacja multimedialna ZDROWY STYL ŻYCIA,
 • konkurs na plakat lub ulotkę propagującą zdrowie,
 • konkurs na piosenkę o zdrowiu wraz z jej wykonaniem,
 • gazetka na korytarzu szkolnym o tematyce prozdrowotnej,
 • spotkanie rodziców z dietetykiem Panią Martą Sosnowską,
 • sprzedaż „zdrowych kanapek”,
 • wykonanie przez uczniów sałatek, kanapek, koreczków i ich degustacja,
 • inscenizacja na wesoło „Zdrowe odżywianie”.

::Przejdź do galerii::PROJEKT EDUKACYJNY

W roku szkolnym 2011/2012 w Publicznym Gimnazjum w Gumowie zrealizowano projekt edukacyjny Jak przedstawić drzewo, by zilustrowało moje zaintere­sowania?" W projekcie wzięła udział klasa IIIB wraz z opie­kunem panią Iwoną Włodarską.
12 kwietnia odbył się finał projektu - wernisaż prac, które uczniowie przygotowywali w czasie trwania projektu. Przewodnią myślą wernisażu stało się "Drzewo", mogliśmy zatem oglądać przeróżne prace plastyczne, od rzeźby przez obrazy i szkice, wykonane rozmaitymi technikami plastycznymi.
Po obejrzeniu wystawy wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez trzecioklasistów, podczas którego dzielono się wrażeniami oraz można było poznać autorów wszystkich dzieł.

::Przejdź do galerii::12 marca dwie uczennice reprezentowały naszą szkołę w Przeglądzie Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”, organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie. Mariola Piekarska zaśpiewała utwór „Pragnienie” we własnej aranżacji. Natomiast Klaudia Podlasińska wykonała utwór „Opadły mgły-wstaje nowy dzień” przy akompaniamencie nauczyciela naszego gimnazjum – pana Michała Burzyńskiego. Dziewczyny brawurowo poradziły sobie ze stresem i zaprezentowały równie wysoki poziom, co pozostali uczestnicy przeglądu.DZIEŃ MATEMATYKI

7 marca w Publicznym Gimnazjum w Gumowie miała miejsce niezwykła uroczystość – Święto Matematyki. Już od wczesnych godzin dało się wyczuć niezwykłą atmosferę. Gdzieniegdzie słychać było próby scenek, piosenek, trwały ostatnie dekoracje ciastek, ćwiczono akcent liczebników. W rywali­zacji, przygotowanej pieczołowicie przez panie: Marlenę Rochna i Beatę Kosuda, wzięła udział cała brać gimnazjalna. Konkurencje były zróżnicowane i nie­zwykle ciekawe. Uczniów każdej klasy wspierali rodzice oraz ciocie, niektóre „przyszywane”. Młodzież miała za zadanie m.in. wykonać plakat, nauczyć się liczebników w wylosowanych wcześniej językach (portugalskim, rosyjskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim oraz włoskim), upiec ciasteczka w odpowiednim kształcie, ułożyć tangram i oczywiście wykazać się swoją wiedzą. Dzień Matematyki dostarczył wszystkim wielu wrażeń i pozwolił uczniom zmierzyć się ze sobą w zdrowej rywalizacji.
Miejsca na podium zajęły:
klasa IIa – miejsce trzecie,
klasa I b – miejsce drugie,
...a najwyższe klasa IIb
.
Jedno jest pewne – takie uroczystości powinny odbywać się częściej.

::Przejdź do galerii::Pamiętamy...

W związku z faktem, iż Publiczne Gimnazjum w Gumowie przyjęło patronat nad pamiątkowym obeliskiem, upamiętniającym fundatora szkoły (Tomasza Klonowskiego) oraz wykonawcę testamentu (Franciszka Rajkowskiego) usytuowanym na skraju parku w Sokołówku, opiekun SU i przedstawiciele klas postanowili uporządkować symboliczne miejsce. Wybrali się tam w ostatnim tygodniu października. Zaopatrzeni w niezbędne narzędzia, duże pokłady chęci oraz niezawodny humor bardzo szybko i sumiennie wykonali swoje zadanie.

::Przejdź do galerii::Październikowe wojaże

W Publicznym Gimnazjum w Gumowie październik bieżącego roku obrodził wprawdzie nie w grzyby, ale w wycieczki szkolne.

Jako pierwsi, do Warszawy, pojechali uczniowie klas trzecich. Ich celem była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Z racji tego, iż przybyli w szczególnym dniu (poniedziałek – dzień po wyborach parlamentarnych) również im udzieliła się niezwykła atmosfery wówczas panująca. Gimnazjaliści rozpoznali kilku polityków, udzielających wywiadów. Byli świadkami poruszenia, jakie panowało na sejmowych korytarzach. Następnym etapem ich wycieczki była wizyta w Cinema City, gdzie obejrzeli film „Bitwa warszawska 1920”.

Drugoklasiści natomiast udali się do Olsztyna. Po drodze odwiedzili m.in. Park Etnograficzny w Olsztynku. Wzięli tam udział w lekcji muzealnej pt. „Nie święci garnki lepią...”. Dzięki tym warsztatom, uczniowie zapoznali się z podstawowymi technikami garncarstwa ręcznego, poznali właściwości gliny oraz mogli, pod okiem instruktora, ulepić własne naczynia. Następnie gimnazjaliści pojechali do Olsztyna, gdzie w kinie w Centrum Handlowym Alfa obejrzeli film „Bitwa warszawska 1920”.

Najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum postanowili natomiast skorzystać z niekon­wencjonalnych lekcji, jakie ma w swojej ofercie Muzeum Techniki w Warszawie. Dzięki Szklanej Panience, modelu szklanej kobiety z widocznymi organami wewnętrznymi, gimnazjaliści poznali ich budowę i pełnione w organizmie funkcje. W laboratorium, pod okiem sympatycznego przewodnika, zrealizowali niezwykłe doświadczenia. Natomiast w Planetarium, uczestniczyli w prelekcji astronomicznej. Dzięki specjalnej aparaturze, na wewnętrznej kopule Planetarium, podziwiali obraz nieba widocznego z północnej półkuli ziemi, w dowolnej porze doby i roku. Kolejnym etapem ich wyprawy był film „Trzej muszkieterowie” w Cinema City w Arkadii.

Dzięki pomysłowości i chęciom swoich wychowawców, cała brać gimnazjalna mogła skorzystać z możliwości udziału w fajnych wycieczkach. A teraz musimy poczekać do wiosny...


::Przejdź do galerii::
AGRESJI MÓWIMY NIE!We wrześniu, klasy trzecie naszego Gimnazjum zrealizowały krótki program AGRESJI MÓWIMY NIE.
Celem programu było podniesienie poziomu świadomości społecznej młodzieży szkolnej na występowanie zjawiska agresji rówieśniczej w szkołach, poprzez nauczenie młodzieży jak dobrze żyć ze sobą, jak dostrzegać, reagować i nie być obojętnym na krzywdy innych.
W ramach realizacji programu odbyły się:
 • zajęcia z pedagogiem szkolnym, opiekunem SK PCK - M. Wojnowską,
 • zajęcia z funkcjonariuszem policji - panem L. Goździewskim,
 • przedstawienie przygotowane przez uczniów i wystawione przed całą społecznością szkolną, nauczycielami oraz przedstawicielami rodziców - „Agresji mówimy nie”,
 • konkurs na hasło SMS – przeciwdziałanie agresji rówieśniczej.
Wszyscy uczestnicy wykazali duże zainteresowanie poruszaną problematyką. Chętnie zabierali głos w dyskusjach, odgrywali scenki i zadawali pytania.

::Przejdź do galerii::

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

>>> Zapraszamy do galerii zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2010/2011


Wycieczka do Płocka

W upalną czerwcową środę uczniowie klas pierwszych udali się z wizytą do Płocka. Po obejrzeniu kinowego hitu pt.: "Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach" gimnazjaliści ruszyli do płockiego ZOO. Tam, pracownica działu dydaktycznego przeprowadziła dla nas aktywne zajęcia dostosowane do programu nauczania biologii w gimnazjum. Lekcja "Świat kręgowców" w przystępny i bardzo ciekawy sposób utrwaliła, uzupełniła i poszerzyła nabyte przez uczniów wiadomości w bieżącym roku szkolnym. Nie lada atrakcją stały się żywe okazy kręgowców: pytona królewskiego, agamy brodatej, żółwia greckiego, świnki morskiej i papugi Kasi.
Spacer po ZOO i zajęcia dydaktyczne okazały się niezastąpioną formą kontaktu młodzieży z żywą przyrodą.

::Przejdź do galerii::>>> Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczki do Zakopanego


>>> Zapraszam do galerii zdjęć z obchodów Dnia Europejskiego


„Jedyna, której nie zepsuła sława”

Mija sto lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki i ogłosił rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii.
Członkowie naszego koła chemicznego przygotowali krótką akademię poświęconą życiu i działalności tej wybitnej Polki.

::Przejdź do galerii::DZIEŃ ZIEMI

Tegoroczne Święto Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „Las całkiem blisko nas”. Tego dnia zachęcaliśmy nauczycieli i uczniów do... spaceru po lesie. Mariola Piekarska – uczennica klasy pierwszej - udzieliła kilku rad, dzięki którym w prosty sposób możemy kultywować kontakt z Ziemią i naturą. Wystarczy najzwyklejszy spacer, chwila zachwytu nad drzewem, kwiatkiem, motylkiem... Za bardzo bowiem odcinamy się od naszych korzeni, warto do nich wracać i przypominać sobie, chociażby w takie dni jak ten.
Nasi uczniowie przygotowali wystawę prac pt.: „Dary lasu”, jak również wykonali kolorowe plakaty.

::Przejdź do galerii::
DOSTRZEC INNYCH

Od dwóch lat współpracujemy ze światową organizacją UNICEF. W związku z tym, 10. lutego odbył się apel poświęcony pomocy humanitarnej na świecie - DOSTRZEC INNYCH, podczas którego staraliśmy się uwrażliwić uczniów na problemy, z jakimi borykają się ich rówieśnicy w sytuacji konfliktu czy klęski żywiołowej. Poza tym, pragnęliśmy zapoznać uczniów z trzema najistotniejszymi obszarami, w ramach których UNICEF organizuje pomoc humanitarną: edukacja, woda pitna, żywność. Podczas apelu udało nam się zebrać fundusze, którymi wspomogliśmy dzieci, ucierpiałe w powodzi w Pakistanie.

::Przejdź do galerii::


Tydzień Honorowego Krwiodawstwa

W ramach obchodów TYGODNIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA, SK PCK zorganizowało konkurs klasowy na największą i najładniejszą krwinkę. Uczniowie prześcigali się w pomysłach. Efekt był zaskakujący. 25 listopada, na korytarzu szkolnym, „zasiadły” okazałe krwinki. Jury miało nie lada problem, by wybrać zwyciężczynię. Następnego dnia, podczas spotkania, w którym uczestniczyła cała społeczność naszego gimnazjum, po obejrzeniu prezentacji multimedialnej – „Krew - darem życia”, ogłoszono wyniki konkursu. Okazało się, iż zwyciężyła klasa Ia. Główną nagrodą był wyjazd uczniów wraz z opiekunem SK PCK do Centrum Krwiodawstwa w Ciechanowie.

::Przejdź do galerii::


PIKNIK RODZINNY

Na terenie Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Gumowie 9 X 2010r. odbył się PIKNIK RODZINNY, w którym wzięli udział: przedstawiciel organu prowadzącego - Wójt Gminy Ciechanów Marek Kiwit, Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkół, rodzice oraz uczniowie.
mpreza miała na celu integrację wszystkich środowisk, jednak celem nadrzędnym spotkania była akcja charytatywna. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz dwojga dzieci z Gminy Opinogóra, poszkodowanych w wypadku samocho­dowym.
Nad przygotowaniem pikniku czuwały: Marta Wojnowska - pedagog szkolny Publicznego Gimnazjum oraz Anna Jędraszczak - pedagog szkolny Szkoły Podstawowej w Gumowie.
W czasie spotkania goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w zabawach, tańcach integracyjnych przeprowadzonych przez zespół TAKT, podziwiali pokaz kowbojski pana Nevada Joe, który zaprezentował żonglerkę rewolwerami oraz pokaz z batami meksykańskimi, a także występ zespołu tanecznego "Funny" podczas którego uczestnicy spotkania podziwiali umiejętności uczennicy Gimnazjum Wiktorii Podgórskiej. Jak co roku w Pikniku brały udział przedstawicielki Sanepidu w Ciechanowie oferując, podstawowe badania.
Ponadto czas umilały liczne atrakcje: loteria fantowa, przygotowana przez wychowawców świetlicy, sprzedaż prac plastycznych uczniów, które zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli biblioteki, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz kawiarenka, w której każdy mógł skosztować pysznego ciasta i napić się kawy.
Organizatorki pikniku bardzo serdecznie dziękują za wsparcie finansowe firmie RadMar z Ujazdówka, Wójtowi Gminy Ciechanów, Samorządowi Uczniowskiemu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz przedstawicielom Rady Rodziców: paniom I. Łobacz, J. Pajewskiej, R. Purzyckiej, K. Pawłowskiej, I. Mańkowskiej, A. Przybyłowskiej, S. Lejman, D. Piekarskiej, E. Podgórskiej, D. Lazarskiej, M. Matuszewskiej, M. Kowalskiej, I. Kaczmarczyk, E. Tchorek, I. Lenda, A. Giza oraz panom R. Wróblewskiemu i W. Kinickiemu.

::Przejdź do galerii::


Ślubujemy, przyrzekamy... otrzęsiny 2010

1 października 2010 r. w Publicznym Gimnazjum w Gumowie odbyła się uroczystość ślubowania i otrzęsin klas pierwszych. Impreza składała się z dwóch etapów:
1. Część artystyczna - to prezentacja talentów uczniów klas pierwszych. Młodzież dołożyła wszelkich starań, aby zaprezentować się na forum szkoły jak najlepiej.
2. Część oficjalna - poprowadzona przez panią dyrektor - to uroczyste ślubowanie i symboliczne pasowanie na gimnazjalistę.
Nad całością czuwały pani I. Włodarska i pani E. Zalewska - wychowawcy klas pierwszych.

::Przejdź do galerii::
>>> Zapraszamy do galerii zdjęć z wizyty w Opinogórze


Grzybobranie czas zacząć...
Łaskawa - przynosząc nam całkiem spore deszcze, przy jednoczesnym towarzystwie ciepłych promieni słońca - aura, sprawiła, iż nasi uczniowie (wielbiciele grzybowego szaleństwa) ruszyli w leśne ostępy...
A tam, czekały na nich borowiki, koźlarze, pieprzniki jadalne, maślaki, podgrzybki, ale także muchomory, olszówki, purchawki i inne gatunki trujące.
Żeby zbierać grzyby, trzeba je dobrze znać. Doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na ten temat było obejrzenie, zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Ciechanowie wystawy grzybów.
W sali na parterze, w scenerii lasu, przygotowano cztery stoiska, na których prezentowane były: grzyby jadalne, niejadalne, trujące i mało znane grzyby jadalne. Okazy zbierane były w lasach janowskich oraz w okolicach Ciechanowa.
Grzyboznawcy zgromadzili na wystawie aż 10 okazów muchomora sromotnikowego. To jedyna okazja, aby poznać tego śmiertelnego wroga. Jak tłumaczyła młodzieży Ewa Tańska  - klasyfikator grzybów PSSE - zjedzenie 1 takiego muchomora jest dla człowieka śmiertelne, a niestety często mylony jest z gołąbkiem zielonawym.
Po wizycie w Sanepidzie nasza młodzież zorganizowała podobną wystawę w gimnazjum. Na szkolnym korytarzu pojawiły się: prawe, kurki, zajączki, rydze, gołąbki zielone, podgrzybki, koźlaki, kanie , ale także muchomory, purchawki, olszówki, szatany. Prócz okazałych grzybów uczniowie przynieśli także gotowe grzybowe przysmaki.


::Przejdź do galerii::


W dniach 14-16.09.2010r. grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Gumowie przebywała na wycieczce w Trójmieście. Był to pod kilkoma względami wyjazd wyjątkowy. >>więcej


::Przejdź do galerii::


1 września 2010 roku, jak w każdej szkole w Polsce obchodziliśmy rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011. W tym uroczystym spotkaniu udział wzięli nasi uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły. Pani dyrektor Iwona Sapkowska powitała wszystkich zebranych i przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła nam miłej i owocnej pracy na rok szkolny 2010/2011.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


>>> Zapraszamy do obejrzenia kroniki ekologicznej


>>> Zapraszamy do galerii zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2009/2010


24 marca 2010r. w Publicznym Gimnazjum w Gumowie został przeprowadzony happening - „Uzależnienia – mnie to nie dotyczy” – przygotowany przez pedagog szkoły M. Wojnowską.
W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – pani Maria Nadratowska.
Uczniowie wraz z rodzicami sprawdzili swoje umiejętności wiedzowe na temat uzależnień, wysłuchali prezentacji multimedialnej „Zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych”, przedstawili scenki promujące życie bez nałogów oraz wzięli udział w konkurencjach sportowych, podczas których dzielnie ze sobą rywalizowali.
I miejsce – klasa IIIa
II miejsce – klasa IIa
III miejsce – klasa IIIb

Głównym celem akcji było wciągnięcie jak największej liczby uczniów do aktywnych działań na rzecz walki z uzależnieniami a także zainteresowanie rodziców tym problemem. Gimnazjaliści przygotowali również transparenty i ciekawe hasła promujące zdrowy styl życia.


::Przejdź do galerii::
Dzień Matematyki – 18.03.2010r.

18 marca 2010 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. Organizatorami były p. Beata Kosuda
i p. Marlena Rochna.
Celem tego święta było pokazanie młodzieży, że matematyka daje możliwości do zabawy i rywalizacji, i wcale nie musi być ani trudna, ani nudna. Obchody miały charakter konkursu między klasami. Za każde zadanie klasa zdobywała punkty. Poniższe konkurencje oceniało jury.

Dzieciaki górą - konkurencja uczeń - nauczyciel :) górą klasa IIa
Mix muzyczny - miałaś 18 lat...
Pączuś - uznanie dla Piotrka S. :)
Sławny matematyk - oklaski dla Sary!
Tangram matematyczny - czyli łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat
Okrzyk matematyczny - brawo Ia!
Słodka bryła - mniam, mniam :) świetnie IIb!
Piosenka matematyczna - Paweł - super bitowanie!
Jaka to bryła? - dziękujemy przedszkolakom za interesujące skojarzenia ;)

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - klasa IIa
II miejsce - klasa Ia
III miejsce - klasa Ib

Podczas obchodów Dnia Matematyki odbyło się podsumowanie konkursu "Maths in English".

Laureatami zostali:
I miejsce - Damian Marciniak
II miejsce - Magdalena Kowalska
III miejsce - Przemysław Wernicki
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje!

Specjalne podziękowania dla Magdaleny Kowalskiej za wystawę fotografii
"Matematyczne inspiracje" :)


::Przejdź do galerii::


18 grudnia w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość - Dzień Otwarty. Niezwykła, ponieważ tego dnia odwiedzili nas uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z Chotumia, Gorysz i Gumowa. Wraz z nimi przybyli dyrektorzy, wychowawcy i nauczyciele. Przyszli gimnazjaliści poznali szkołę, dzięki starszym kolegom, którzy się nimi opiekowali. Nie obyło się też bez niespodzianek. Jedną z nich była szkolna edycja programu "Mam talent". Młode talenty walczyły o czeki w wysokości 100 zł i 50 zł, których realizacji podjęła się pani dyrektor. Główną atrakcją tego wyjątkowego dnia był mecz piłki siatkowej, rozegrany pomiędzy pracownikami Urzędu Gminy Ciechanów (w składzie tej drużyny nie zabrakło oczywiście samego wójta Marka Kiwita) a nauczycielami i przyjaciółmi Publicznego Gimnazjum w Gumowie.

::Przejdź do galerii::


Nasze gimnazjum przystąpiło do kampanii społecznej "Szkoła z Prawami Dziecka". Koordynatorem działań jest pedagog szkolny - pani Marta Wojnowska.
20 listopada 2009 roku, z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, uczniowie naszej szkoły przygotowali scenki teatralne TWOJE PRAWA, a następnie wypuścili BALONY DO NIEBA, na których zostały zapisane prawa dzieci.


::Przejdź do galerii::

W pierwszym tygodniu września uczniowie w demokratycznych wyborach wybrali opiekunów Samorządu Uczniowskiego, a następnie swoich przedstawicieli:
przewodniczącą Weronikę Górską
zastępcę Igora Rzeplińskiego
skarbnika Angelikę Łbik


1 września 2009r. o godzinie 900 dźwięk pierwszego dzwonka powitał uczniów Publicznego Gimnazjum w Gumowie. Oprócz tradycyjnego przemówienia, pani dyrektor zachęciła młodzież do intensywnej nauki wycieczką, która ma być nagrodą za bardzo dobre wyniki.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Maths in English – 17.03.2009r.

17 marca 2009r. w naszej szkole odbył się konkurs "Maths in English" dla uczniów klas pierwszych. Uczestnicy zmierzyli się z matematyką w innej formie, ponieważ rozwiązywali zadania w języku angielskim. Celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród uczniów, zachęcanie do rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim, doskonalenie umiejętności wykorzystywania nauki w praktyce.

Laureaci konkursu:
I miejsce - Weronika Książek z kl. Ib
II miejsce - Robert Borkowski z kl. Ia
III miejsce - Maciej Idziak z kl. Ia

GRATULUJEMY!


::Przejdź do galerii::


Gimnazjalisto, Trzymaj Formę! – 3.03.2009r.

3 marca w naszej szkole odbył się dzień „Gimnazjalisto, Trzymaj Formę” w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę”.
Celem naszej akcji była edukacja w zakresie trwałego kształtowania nawyków prozdrowotnych wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat odżywiania i wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka jak również umiejętnościami sportowymi.
Pierwsza konkurencja - Maraton Trzeźwości.
Bieg po wyznaczonej trasie na terenie szkoły – konkurencja na czas.
Puzzle biegowe.
Liczył się czas ułożenia puzzli, które były oddalone od miejsca układania w pewnej odległości. Konkurencja na czas.
Quiz wiedzy na temat: „Odżywianie i aktywność fizyczna w naszym życiu".
Przebieg quizu: każda drużyna otrzymała 10 pytań, na które udzielała odpowiedzi.
Zgrabna klasa.
Każda drużyna została zmierzona na wysokości pasa. Najniższy wynik uzyskał tytuł „Najzgrabniejszej klasy".
Nauczyliśmy się obliczać wskaźnik masy ciała BMI. Oceniono wcześniej wykonane plakaty.

::Przejdź do galerii::


ŚWIĘTO DRZEWA – 10.10.2008r.

W tym roku szkolnym młodzież naszego gimnazjum po raz pierwszy przystąpiła do programu „Święto Drzewa”. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej. I właśnie, w ramach tego programu w naszej szkole odbyło się wiele konkursów: konkurs fotograficzny pt.: ”Drzewo w obiektywie”, konkurs wiedzowy, konkurs literacki, konkurs plastyczny, konkurs rozpoznawania gatunków drzew po liściach i szyszkach.
Tematyka zajęć dydaktycznych tego dnia była związana ze Świętem Drzewa, czego owocem, prócz wpisów w dziennikach lekcyjnych, były kolorowe plakaty. Uczniowie, by bardziej zaakcentować to święto w murach naszej szkoły, tego dnia założyli koszulki w kolorach jesieni.
Kierując się powiedzeniem Juliusza Mortona, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość” mamy nadzieję, że tegoroczna akcja przeprowadzona w naszym gimnazjum to początek długiej, ale i pożytecznej działalności.

::Przejdź do galerii::


INTEGRUJEMY SIĘ

23 września 2008r. w świetlicy szkolnej pod kierunkiem Marty Wojnowskiej oraz Joanny Olszewskiej odbyły się zajęcia integrujące klasy pierwsze. Celem zajęć było poznanie się uczniów ze sobą nawzajem, poznanie swoich mocnych stron, nauczenie się różnych sposobów bycia w grupie oraz wspólna zabawa. Zajęcia były przeprowadzone metodami aktywnymi. Uczniowie byli chętni do współpracy. Dobry humor i żart (jednak nie kosztem kogoś) byli naszymi sprzymierzeńcami.

::Przejdź do galerii::


RAJD ROWEROWY

11 września 2008r. reprezentacja naszego Gimnazjum w składzie Paweł Dymkowski, Damian Marciniak, Przemysław Wernicki, Martyna Wiktorowicz, Dawid Zimnowodzki, Maciej Zółtański, Daniel Brzozowski, Anna Gołębiewska, Piotr Brzezicki, Patryk Stępiński oraz opiekunowie - Marta Wojnowska i Paweł Kosuda wzięła udział w X rajdzie rowerowym „SZLAKIEM WALK POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863r. ORAZ WALK ARMII KRAJOWEJ 1939 – 1945”. Otwarcie rajdu miało miejsce na Błoniach przy Zamku Książąt Mazowieckich, następnie odwiedziliśmy miejsca Pamięci Narodowej w Gąskach, Rydzewie, Sulerzyżu oraz w Ościsłowie, gdzie otrzymaliśmy pyszną grochówkę i wzięliśmy udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i AK w powiecie ciechanowskim. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale dumni i zadowoleni.

::Przejdź do galerii::
Publiczne Gimnazjum w Gumowie